Februāris vēl tikai pusē, un sniega kalni (vismaz pie mums, Madonā) turpina augt – nesen izvestā sniega vietā jau saradušies jauni, un mīnusi (lielāki un mazāki), kā prognozē sinoptiķi, pieturēšoties līdz pat marta vidum, kad varot pamazām sākt domāt par pavasara tuvošanos. Taču tas nozīmē, ka ne tikai ziema, bet arī rēķini par apkuri turēsies savās pozīcijās un neļaus atgūties mūsu jau tā plānajiem maciņiem.
Bet šis cita starpā bija arī viens no šīs nedēļas aktuālajiem jautājumiem, uz ko uzmanību centās vērst arī arodbiedrība LABA, kas otrdien pie Ministru kabineta bija sapulcējusi teju 700 cilvēku, kuri aicināja valdību samazināt pievienotās vērtības nodokli apkurei no 12% līdz 5%. Diemžēl neviens no valdības mājas ministriem tā arī pie otrdienas piketētājiem neiznāca.
Vēlāk gan radio raidījumā „Krustpunktā" Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa atzina, ka apkures rēķini Latvijā ir dramatiski un tā ir aktualitāte numur viens gandrīz vai katrā Latvijas ģimenē, bet koalīcija, visticamāk, neatbalstīšot PVN samazināšanu apkurei. Viņasprāt, apkures rēķini galvenokārt esot katras pašvaldības jautājums, bet par rēķiniem un iedzīvotāju iespējām samaksāt par siltumu diskutējot arī koalīcijā, spriežot par summu, ko neapliek ar nodokļiem, par pensiju indeksēšanu 2014. gadā utt. Arī premjers trešdien, dienu pēc piketa, LNT raidījumā „900 sekundes" atgriezās pie šīs tēmas, uzsverot, ka PVN samazināšana nav labākais risinājums, kā mazināt apkures rēķinus, – esot jākoncentrējas uz citām lietām, proti, uz mājokļu siltināšanu, kā arī mērķtiecīgu atbalstu trūcīgajiem un maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, kuriem ir objektīvas grūtības rēķinus nomaksāt. Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis ceturtdien LTV raidījumam „Labrīt, Latvija!" uzsvēra, ka iedzīvotāju grūtības nomaksāt lielos apkures rēķinus rada pamatīgu spiedienu uz pašvaldību budžetiem. Un kritizēja valdību, ka tā visu vēlas novelt uz pašvaldības pleciem. Bet ir jau vēl vesela rinda cilvēku, kam šis trūcīgā statuss nepienākas un kas, zobus sakoduši, kā šonedēļ redzējām vienā no televīzijas sižetiem, rēķinus maksā, savai iztikšanai atlicinot vien latu dienā. Par kādu siltināšanu, par kādiem kredītiem te var runāt? Bail paliek, pat iedomājoties, ja šo cilvēku tagad, vīrusu periodā, pēkšņi skars gripa vai, nedod Dievs, kāda vēl smagāka liga, kad nepieciešams lietot medikamentus vai pat iegulties slimnīcā… Savukārt Saeima vakar, kā jau tas bija paredzams, noraidīja opozīcijā esošās politiskās apvienības „Saskaņas centrs" sagatavotos grozījumus PVN likumā, kas paredzēja samazināto nodokļa likmi 5% apmērā piemērot visiem komunālajiem pakalpojumiem.
Sakiet, ko gribat – tālu mums no tā Latvijas veiksmes stāsta, tālu!
Autore: Baiba Miglone