Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Apskatot slimnieku neievēro higiēnu?

Redakcija

Autors • 13.02.2013.

Burtu lielums

Pagājušajā nedēļā ar laikrakstu „Stars" sazinājās kāda Madonas iedzīvotāja un pauda neizpratni par piedzīvoto saistībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbu.

– Kad pie slimnieka ierodas neatliekamās palīdzības dakteri, vai tad viņiem nav jānovelk ielas apavi? Cik jau pašiem nācies pieredzēt, tas pats dzirdēts arī no daudziem, ka neatliekamās palīdzības ārsti guļamistabu pielāčo, nemaz neiedomājoties apavus novilkt. Tāpat izbrīnījos, ka pirms un pēc slimnieka apskates netika nomazgātas rokas. Nerunāsim nemaz par elementārām higiēnas prasībām – tagad taču valstī izsludināta gripa, un ārsti saskaras ar visādiem pacientiem, – bija neizpratnē madoniete.
NMPD komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša, lūgta atbildēt uz iedzīvotājas jautājumiem, komentēja: – Tas ir ļoti pozitīvi, ka iedzīvotāja pievērsa uzmanību šīm higiēnas prasībām. Pirmkārt gan jāuzsver, ka NMPD brigādes pārsvarā izbrauc uz dzīvībai bīstamiem izsaukumiem, kas nav saistīti ar respiratorām saslimšanām, vīrusu vai gripas saslimšanas gadījumiem. Otrkārt, arī paši mediķi nekad uz darbu neierodas slimi, jo viņi pirmie atpazīst šādu saslimšanu simptomus. Šie iemesli izslēdz iespēju nodot kādu vīrusu vai infekciju slimību pēc saskarsmes ar citu pacientu. Treškārt, kas varbūt ir pats galvenais, – gan pirms, gan pēc pacienta apskates mediķi veic roku dezinfekciju ar speciāliem dezinfekcijas līdzekļiem. Tie mediķiem pieejami gan turpat izsaukuma vietā, gan brigādes automašīnā. Tāpat visbiežāk mediķi strādā ar vienreiz lietojamiem steriliem cimdiem. Protams, slimnīcā ārsti staigā cepurītēs, iekštelpu apavos – tur ir cita vide. Vēlreiz jāatgādina, ka NMPD darbā cilvēka dzīvība nereti izmērāma sekundēs, tāpēc mums tomēr primārais ir izsaukumos maksimāli ātri novērtēt cilvēka stāvokli un sniegt nepieciešamo palīdzību. Tad vienalga – ir zābaki kājās vai nav.
Ilze Bukša arī norādīja, ka ne visur, kur dodas NMPD brigādes, piemēram, avārijas vietās, attālās lauku mājās, ir brīvi pieejams silts ūdens, kurā nomazgāt rokas. Viņa gan aicināja iedzīvotājus izturēties ar sapratni un, ja pacienta dzīvībai tūlītējas briesmas nedraud, droši piedāvāt NMPD darbiniekiem novilkt apavus, nomazgāt rokas.
– Visbiežāk gan ir tā, ka NMPD darbiniekiem nepiedāvā ne ūdeni, kurā nomazgāt rokas, ne dvielīti, kurā tās noslaucīt. Tāpēc, domājams, darbinieki tikai priecāsies par šādu ierosinājumu, – pārdomās dalījās Ilze Bukša. Viņa arī aicināja iedzīvotājus šādus jautājumus kārtot turpat uz vietas, jo NMPD darbinieki ir atsaucīgi un ņems vērā pacienta vēlmes. Iespējams, tad arī nerastos šādi pārpratumi, ka NMPD ārsti neievēro higiēnas prasības, jo sevišķi gripas laikā.

Autore: LAURA VOITIŅA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px