Pirms vairāk nekā gada platformā Manabalss.lv tika uzsākta parakstu vākšana par esošās himnas nomaiņu pret dziesmu „Saule, Pērkons, Daugava" ar Raiņa vārdiem un Mārtiņa Brauna mūziku. Līdz šim šī iniciatīva sabiedrībā nav guvusi lielu atsaucību (savākti tikai nedaudz vairāk kā tūkstoš parakstu). Taču ik pa brīdim par šo jautājumu izraisās diskusijas, jo daļa tomēr uzskata, ka nekas akmenī nav iecirsts un himna esot saturiski novecojusi. Viedokli, vai par Latvijas valsts himnu „Dievs, svētī Latviju!", kas ir kļuvusi par valstiskās identitātes elementu un vienu no valsts pamatvērtībām, vispār ir vērts diskutēt, lūdzu izteikt Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Diskusija ir lieka
– Es tieši tā arī domāju – Latvijas valsts himna ir pamatvērtība un to nevajag mainīt. Lūgsna „Dievs, svētī Latviju!" nav novecojusi, tās vārdos nav nekā tāda, kas nebūtu aktuāls arī šobrīd. Tā ir uzrakstīta daudzbalsīgam dziedājumam, bet vai mēs tā protam to nodziedāt? – akcentē Ilze Dreimane. – Dziesmai „Saule, Pērkons, Daugava" nošu raksts ir vēl sarežģītāks un tad to visiem izpildīt būs vēl grūtāk. Man liekas, ka tā ir pilnīgi lieka māžošanās. Katrā ziņā es neredzu pamatojumu, kāpēc būtu jāmaina Latvijas valsts himna, tāpēc diskusijās, kas ik pa brīdim izraisās, es pat īpaši neiedziļinos, jo uzskatu, ka šāda diskusija ir lieka un nevajadzīga. Valstī ir daudz svarīgākas lietas, par kurām domāt, un problēmas, kuras risināt.
Nevajag mainīt
– Man jau liekas, ka valsts himnu nevajag mainīt. „Saule, Pērkons, Daugava" vairāk ir kā kora dziesma un bez kora to būs grūti izdziedāt. Tad jau katrā pasākumā būs nepieciešams koris; kaut gan, protams, arī tā ir laba un patriotiska dziesma, bet lūgsnu „Dievs, svētī Latviju!" tomēr spēj nodziedāt visi, – uzsver Vilnis Špats. – Turklāt melodiski abas šīs dziesmas, kā saka, ir uz līdzīgas nots. Ja nu tomēr kādreiz izlemtu mainīt himnu, tad būtu jāpadomā arī par stilu. Tagad, dziedot himnu, mēs lūdzam, bet tad būtu jāskan, ka mēs darām. Taču, manuprāt, Latvijas himnu, kā jau teicu, nevajag mainīt. Vai mums tiešām trūkst ekonomisku problēmu, kuras risināt, ja raisām diskusiju par šādu jautājumu? Simboli ir nepieciešami katrai valstij, bet mums jau tie ir, un tiem nav nekādas vainas. Protams, cilvēki ir dažādi, viedokļi atšķiras, un tos demokrātiskā valstī katrs var arī izteikt.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA