LPS valdes ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums – ja valdība turpinās nerēķināties ar pašvaldību vajadzībām, janvārī varētu notikt visu pašvaldību deputātu sanāksme. Viedokli, kā vērtē šādu iniciatīvu, lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātus Valdi Vucānu un Modri Zomerovski.
Vajadzīgi arī attīstībai
– Šāda visu pašvaldību deputātu sanāksme Latvijas vēsturē ir jau bijusi Atmodas gados. Nenoliedzami, tas rada tādu pacilātu, vienojošu kopības izjūtu, cits jautājums, vai tas arī šoreiz dos pienesumu kādam produktīvam rezultātam, drīzāk tas varētu būt kā žests, lai mūsu valsts vadībai parādītu spēku, kas ir pagastos un novados, un pašvaldības varētu paust kopīgu viedokli par novados aktuālām lietām. Tam jau šādi saieti ir domāti, forma, lai pievērstu uzmanību, ir ļoti laba, jāprot tikai to piepildīt ar saturu, jāizvirza prasības un tās precīzi jānodefinē, – uzskata Valdis Vucāns. – Iedzīvotāju ienākuma nodokļa procentuālo pārdalījumu pašvaldībām vajadzētu palielināt, ņemot vērā, ka tām tiek palielinātas funkcijas. Pašvaldības jau nevar tikai eksistēt, tām ir arī jāattīstās, jārealizē programmas. Arī Madonas novadā tādu ir vesela virkne gan izglītības, gan sociālajā, gan citās jomās. Lai tās īstenotu, nepieciešami arī līdzekļi attīstībai. Jārisina arī darba samaksas jautājums, kas lielā mērā ir iesaldēts, un tam visam ir nepieciešami līdzekļi.
Prasībām jābūt konkrētām
– Šādu sanāksmi noteikti būtu vērts rīkot. Sava attieksme ir jāpauž, un tad arī sarunās ar valdību pašvaldībām būtu lielāks svars. Vienīgi tādā gadījumā būtu skaidri un ļoti konkrēti, izanalizējot situāciju, jāformulē savas prasības, lai nebūtu tikai emocijas. Pagaidām informācija ir vispārīga, konkrētu ciparu, cik liels finansējums būs pieejams pašvaldībām, deputātu rīcībā vēl nav, – uzsver Modris Zomerovskis. – Es uzskatu, ka lielākās problēmas valstī ir radījusi administratīvi teritoriālā reforma, kas, manuprāt, izvirzītos mērķus, nav sasniegusi, tā nebija pārdomāta un sanāca ļoti dārga. Ieguvumus, izņemot dažas lietas, „burkānu naudu" ieskaitot, ir grūti saskatīt. Ne jau reforma veicina cilvēku saglabāšanu laukos. Kamēr valsts nedomās, kā attīstīt ražošanu, tikmēr strupceļš, kurā atrodamies, pastāvēs. Manā uztverē, mēs darām visu otrādi. Arī Madonas novadā tiek ieguldīti milzīgi līdzekļi, bet jāapzinās, ka, uzbūvējot jebkuru objektu, perspektīvā tas būs arī jāuztur, un tam atkal būs nepieciešams papildu finansējums.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA