– Pacienti, apmeklējot ģimenes ārstu, nereti nezina savas tiesības ne par pacienta iemaksu, ne par recepšu izrakstīšanu, ne to, kādas tiesības un pienākumi ir ārsta palīgam. Kāds mans radinieks, aizgājis pie ģimenes ārsta, to uz vietas nesastapa. Vajadzīgo recepti viņam izrakstīja ārsta palīgs, paprasot arī pacienta iemaksu – 1 latu, lai gan šī nauda jāmaksā tikai ārstam, – laikrakstu „Stars" informēt iedzīvotājus par viņu tiesībām, apmeklējot ģimenes ārstu, rosināja Andris Vīgants.
Pirmkārt, jāuzsver, ka Ministru kabineta (MK) noteikumi paredz, ka, vēršoties pie ģimenes ārsta, pacientam jāmaksā valstī noteiktā pacienta iemaksa – 1 lats ģimenes ārstam („Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība"). Tas attiecas arī uz gadījumiem, ja pacients pie ģimenes ārsta ieradies tikai pēc receptes, taču lats jāmaksā tikai, ja recepti izraksta ģimenes ārsts, ne ārsta palīgs (feldšeris). Par veikto maksājumu jāsaņem čeks vai stingrās uzskaites čeks. Taču ir iedzīvotāju grupas, kas no šīs iemaksas ir atbrīvotas: bērni vecumā līdz 18 gadiem, I grupas invalīdi, trūcīgās personas, valsts sociālās aprūpes centru un pansionātu aprūpē esošās personas u. c. (ar pilnu sarakstu var iepazīties mājas lapā www.vmnvd.gov.lv sadaļā „Veselības aprūpes pakalpojumi" – „Pacienta iemaksas" – „No pacienta iemaksām atbrīvotās iedzīvotāju kategorijas").
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 20.11.2012.
Autore: LAURA VOITIŅA