Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kam jāuztur kārtība konteineru laukumos?

Redakcija

Autors • 30.10.2012.

Kam jāuztur kārtība konteineru laukumos?
Burtu lielums

Šādu jautājumu, izlasot rakstu „Madonieši šķiro atkritumus", „Staram" uzdeva viena no laikraksta lasītājām, kura interesējās arī par to, vai tiek plānota konteineru laukumu labiekārtošana, to izgaismošana, gājēju celiņu izbūve utt.

„Dubļu jūra"

– Es dzīvoju Raiņa ielā, un mani interesē konteineru laukums tieši šajā dzīvojamo māju kvartālā. Tas, ka Madonas pilsētā ir uzsākta atkritumu šķirošana, ir ļoti labi. Es savā dzīvoklī būtu ar mieru „miskastei" apkārt salikt vēl vairākus maisus, lai detalizētāk sašķirotu atkritumus pa dažādiem veidiem, bet problēma jau ir tā, ka līdz dalīto atkritumu konteineriem Raiņa ielā nemaz nevar tik viegli aizbrist. Tā kādā rītā pa melnu tumsu, ejot uz darbu un pa ceļam aiznesot maisus ar sašķirotiem atkritumiem, es savus lakādas zābaciņus pa tām lapām, dubļiem un, atvainojiet par izteicienu, pa sūdiem un visu pārējo, kas apkārt konteineriem dienām ilgi mētājas (stikli, bundžas, naglas, dēļi utt.), biju nobridusi līdz potītēm, jo tur pie graviņas gar veco katlumāju ir neizbrienama taciņa, dubļu jūra. Varbūt tomēr kāds ap tām „miskastēm" šo netīrības kalngalu varētu satīrīt, lai nebūtu jāpērk gumijas zābaki tikai tāpēc, lai varētu iznest atkritumus. Atkritumu apsaimniekotājam nevajadzētu pieļaut, lai ap „miskastēm" veidotos tāda „cūku kūts", tāpat vajadzētu domāt arī par konteineru laukuma izgaismošanu diennakts tumšajā laikā, – uzsvēra „Stara" lasītāja no Raiņa ielas.

Sola risināt

– Šādu informāciju, ka šajā konteineru laukumā ir tik lielas problēmas, es, kamēr vadu uzņēmumu, saņemu pirmoreiz. Par kārtību konteineru laukumos daudzdzīvokļu māju kvartālos, manuprāt, ir atbildīgi sētnieki. Ja tie ir mūsējie, pārrunāsim šo situāciju un pievērsīsim tam lielāku uzmanību, ja ne – būs jāmeklē cits risinājums. Jāatzīst, ka Madonā ir nedaudz citāda pieeja nekā, piemēram, Gulbenē, kur kārtību daudzdzīvokļu māju mikrorajonos izveidotajos konteineru laukumos nodrošina šo māju sētnieki – viņiem tiek sastādīts grafiks, kad ir jāsakopj arī konteineru laukums. Šādu grafiku var veidot kaut vai visam gadam, – vaicāts par kārtības nodrošināšanu konteineru laukumos, atzina SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Osvalds Lucāns.
Viņš sola iedziļināties šajā jautājumā un neizslēdz iespēju perspektīvā risināt jautājumu arī par tā izgaismošanu. Tas būšot atkarīgs arī no zemes īpašnieka nostājas attiecībā uz zemesgabala pārdošanu un daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju vēlmes to iegādāties.
– Cik zinu, šo zemi īpašniece vēlas pārdot. Būtu jau labi, ja mājas vienotos par šī zemes gabala atpirkšanu, tad tajā daudz ko varētu ierīkot – bērnu rotaļu laukumus, ērtus gājēju celiņus utt., – uzskata Osvalds Lucāns. – Raiņa ielas dzīvojamais kvartāls, manuprāt, ir diezgan neveiksmīgi izveidots: šauri piebraucamie ceļi (gandrīz vai domāti braukšanai tikai ar „zaporožeciem"), nav bērnu rotaļu laukumu, nav piemērotas vietas atkritumu konteineru izvietošanai. Par dalīto atkritumu konteineriem jāteic, ka to skaitu šoruden vēl nevarēsim palielināt – visi, kurus iegādājāmies, 27. septembrī Madonā tika uzstādīti. Taču nodoms tos pilsētā izvietot arī citur mums kopā ar Madonas novada pašvaldību ir, un tas būs atkarīgs arī no iedzīvotāju atsaucības un vēlmes šķirot atkritumus. Apsvērsim iespēju dalīto atkritumu konteinerus uzstādīt arī laukumā pie Raiņa ielas 39, lai uz turieni sašķirotos atkritumus varētu nest daļa šī kvartāla iedzīvotāju un nebūtu jābrien uz graviņas malu. Paldies iedzīvotājiem par ieinteresētību! Domāsim, kā šīs problēmas risināt. Sākumā bija iecere par dalīto atkritumu konteineriem Raiņa un Daugavas ielas krustojumā, bet arī tas nebūtu labākais risinājums, jo lielai daļai Raiņa ielas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju tas tāpat būtu par tālu, bet ar laiku (domāju, uz pavasari) dalīto atkritumu konteineru skaitu varēsim papildināt.
Vaicāts, vai madonieši ievēro atkritumu šķirošanā izvirzītās prasības, Osvalds Lucāns pastāstīja: – Pirmie vedumi liecina, ka madonieši šķiro diezgan atbildīgi un ir izpratuši atkritumu šķirošanas nozīmi, to, kādiem atkritumiem konteineri domāti. Katrā ziņā uzrēķinu par nepareizi sašķirotiem atkritumiem no SIA „Vidusdaugavas SPAAO", kas nodrošina to izvešanu, neesam saņēmuši. Paldies iedzīvotājiem par šādu izpratni!
Iespējams labiekārtot, bet…
Arī Madonas pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris akcentēja, ka koplietošanas teritorijas labiekārtošana Raiņa ielas dzīvojamajā mikrorajonā lielā mērā būs atkarīga no tā, kā tiks atrisināts zemes pirkšanas-maiņas jautājums. Ar daudzdzīvokļu mājām zemes īpašniecei neesot izdevies vienoties par zemes pārdošanu, tāpēc viņa piedāvā šo zemesgabalu iegādāties pašvaldībai.
– Katrā ziņā es esmu par to, lai pašvaldība piekristu šādai zemesgabala pirkšanai vai maiņai, jo tik liels dzīvojamo māju kvartāls kā Raiņa ielā ir vienīgais Madonas pilsētā, kur nav vietas bērnu rotaļu laukuma izbūvei, pat ja pašvaldība to gribētu – privātīpašnieks to diez vai uz savas zemes ļaus darīt, – situāciju skaidroja Guntis Ķeveris.
Viņš atzina, ka arī atkritumu konteineru laukumus ir iespējams sakārtot atbilstoši mūsdienu prasībām, tai skaitā izgaismot, un tas pēc saistošajiem noteikumiem ir jādara atkritumu apsaimniekotājam. Droši vien, ka SIA „Madonas namsaimnieks" to var arī izdarīt, bet tādā gadījumā ir jāsaprot, ka šie ieguldījumi atsauksies arī uz tarifu.
– Par šiem jautājumiem tika spriests arī kārtējā finanšu un attīstības komitejas sēdē, deputāti nepiekrīt tarifa iespējamai palielināšanai. Esam vienojušies ar tagadējo SIA „Madonas namsaimnieks" vadību, ka divreiz nedēļā pašvaldības īpašumu uzturēšanas nodaļas transports dosies uz tiem konteineru laukumiem, kur, neievērojot saistošos noteikumus par atkritumu apsaimniekošanu un savākšanu Madonas novadā, iedzīvotāji novieto lielgabarīta priekšmetus, lai tos aizvestu, – katru aiz rokas jau nepieķersi. Ziemā to tik regulāri nevarēsim darīt, jo šīs mašīnas tiks izmantotas ielu kaisīšanai, bet, protams, lielgabarīta priekšmeti tiks izvesti arī šajā laikā, – informēja Guntis Ķeveris.
Madonas pilsētas pārvaldnieks vērsa uzmanību, ka diemžēl daļa iedzīvotāju konteineru laukumus joprojām izmanto dārza atkritumu novietošanai.
– Par dārza atkritumu izmešanu konteineru laukumos tiem iedzīvotājiem, kas to dara, varu izteikt tikai sabiedrisku „fui". Pašvaldība rudenī un pavasarī iedzīvotājiem bez maksas piedāvā maisus, kur sakraut lapas, zarus utt., bet daļa šo iespēju ignorē – laikam maisos ir par grūtu sakraut, labāk tos izkraut konteineru laukumā, vai arī viņi nav informēti par šādu iespēju. Savākt maisus, piepildītus ar dārza atkritumiem, mums ir daudz vieglāk un ērtāk, turklāt dārza atkritumu savākšana no konteineru laukumiem izmaksā dārgāk, – atzina Guntis Ķeveris. Viņš aicina iedzīvotājus tomēr izmantot šo iespēju – pieteikt maisus ir iespējams arī pa telefonu, jānosauc tikai adrese. Tā ir privilēģija, kāda ir tikai Madonā – bez maksas nodot dārza atkritumus. Madonas pilsētas pārvaldnieks uzteic tos iedzīvotājus, kas izmanto šo iespēju. Rudenī no privātmājām pusotra mēneša laikā ir aizvests ap 80 tonnu dārza atkritumu.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px