Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Veselības mācības priekšmets skolās

Redakcija

Autors • 19.10.2012.

Burtu lielums

Otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā notika diskusija par iespēju skolās ieviest obligātu veselības mācības priekšmetu. Viedokli par šo jautājumu lūdzu izteikt Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāju Solvitu Seržāni un Ļaudonas vidusskolas direktoru Gunti Lazdu.

Jāveido jau skolas solā
– Ņemot vērā, ka jau šobrīd skolēniem ir liela mācību noslodze, ir skaidrs, ka, ieviešot jaunu mācību priekšmetu, no kaut kā būs jāatsakās. Mums ļoti patīk „plusot" priekšmetus, bet visam ir savas robežas. Vēl ne tik sen šāds priekšmets skolās bija, tā ieviešanā tika ieguldīti lieli līdzekļi, sagatavoti skolotāji šī priekšmeta pasniegšanai, bet tad nolēma no tā atteikties, – uzsver Solvita Seržāne. – Tagad atkal notiek diskusijas par veselības mācības kā atsevišķa priekšmeta ieviešanu. Par to, ka veselības mācībai skolu saturā ir jāpievērš lielāka uzmanība, šaubu nav: cilvēka dzīves kvalitāte lielā mērā ir atkarīga no veselības, bet diemžēl valstī nav vienotas koncepcijas ilgtermiņā. Izpratnes veidošana par veselības jautājumiem jāsāk jau skolas skolā. Nav noslēpums, ka vidusposmā un arī pamatskolā mācību programmas ir diezgan piesātinātas, līdz ar to aktuāls ir jautājums, uz kā rēķina šo izpratni veidot, ja tas tiek ieviests kā obligāts priekšmets. Es uzskatu, ka veselības mācība ir brīnišķīgi integrējams priekšmets, bet pieļauju, ka to var īstenot dažādos citos veidos.

Jāiekļauj programmā
– Veselības mācība kādu brīdi kā priekšmets skolās nav bijusi. Esmu par to, lai tiktu izstrādāta veselības mācības programma un iekļauta skolu programmā, bet tādā gadījumā ir jādomā par vēl vienu svarīgu aspektu – kas to varētu mācīt? – akcentē Guntis Lazda. – Būtu ļoti labi, ja tās apgūšanai attiecīgās programmas ietvaros tiktu sagatavoti tie skolotāji, kam nav šīs speciālās izglītības, bet kuriem ir nepietiekams stundu nodrošinājums, kā, piemēram, ekonomikas, fizikas, mājturības utt., lai viņiem šī iemesla dēļ nebūtu jābraukā pa vairākām skolām, bet ar lielāku slodzi varētu strādāt vienā skolā. Ja veselības mācību grib ieviest kā obligātu mācību priekšmetu, tad ir jautājums, kādā posmā, kuru klašu grupā tas tiks darīts un cik lielā apjomā. Šodien nav iespējams atrast stabilu pasniedzēju, ja netiek piedāvāta pilna slodze, jo tādā gadījumā, lai nopelnītu algu, skolotājam ir jāstrādā vairākās izglītības iestādēs.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px