Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

1. decembris — AIDS diena

Redakcija

Autors • 28.11.2007.

Burtu lielums

Pirmajā decembrī visā pasaulē jau deviņpadsmito reizi atzīmēs starptautisko AIDS dienu. To sāka atzīmēt 1988. gadā, lai veicinātu izpratni, paaugstinātu izglītības līmeni un mazinātu aizspriedumus par HIV/AIDS un tā sekām.

Pasaules veselības organizācija šo uzskata par cerību, solidaritātes, tolerances un AIDS sapratnes dienu, kurā dažādas valstiskās un nevalstiskās organizācijas visā pasaulē pievērš uzmanību HIV/AIDS problēmu nopietnībai.
Sarkanā lentīte ir starptautiskais HIV un AIDS izpratnes simbols, kas simbolizē morālu atbalstu tiem, kuri cieš no HIV/AIDS. Ikvienā pasaules malā cilvēks ar šādu zīmi pie krūtīm informē citus cilvēkus par HIV/AIDS.

Simbols tika apstiprināts vairāk nekā pirms 15 gadiem, un to radīja Ņujorkas mākslinieku grupa, kas bija apvienojusies labdarības grupā, lai palīdzētu HIV inficētiem un AIDS slimniekiem.

Plašāk sabiedrība par AIDS uzzināja astoņdesmito gadu otrajā pusē, kad HIV/AIDS pandēmija aizvien straujāk sāka izplatīties un arvien vairāk sabiedrībā radās mīti, stereotipi un aplami priekšstati par inficēšanās iespējām ar HIV.

Tiek lēsts, ka 25 gados, kopš identificēts AIDS un ir atklāts HIV vīruss, kopumā ir inficējušies 65 miljoni cilvēku un 25 miljoni ir jau miruši.
Katru dienu tie ir 25 tūkstoši jaunu inficēšanās gadījumu un 8 tūkstoši nāves gadījumu. Latvijā kopš 1987. gada ir reģistrēti 3492 HIV infekcijas gadījumi (pagājušā gada dati).

Taujāta par situāciju Madonas rajonā, galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos Gunta Andžāne atzīst, ka konferencēs, kas veltītas HIV/AIDS, Madona uz Latvijas kartes parasti iezīmējas baltā krāsā, respektīvi, mūsu rajonā ir konstatēts ļoti maz inficēšanās gadījumu.
– Vai nu inficētie šo faktu ļoti rūpīgi slēpj, vai arī viņu tiešām ir ļoti maz, taču tas nenozīmē, ka mēs varam par šo jautājumu neuztraukties. Man ir izveidojies priekšstats, ka cilvēki dzīvo ar domu „Kamēr mani tas tieši neskar, tikmēr viss ir labi". Šķiet arī, ka cilvēki HIV/AIDS jautājumā ir ļoti aizspriedumaini. Tie bērni, kas šobrīd iet skolā, gūst pamata informāciju par HIV/AIDS un kā var inficēties ar to, bet tie, kas ir skolojušies padomju gados, bieži vien nezina, ka HIV vīruss un AIDS nav viens un tas pats un ka ar to nevar saslimt, vienkārši sasveicinoties ar cilvēku. Tieši tādēļ viens no būtiskākajiem 1. decembra kā Pasaules AIDS dienas uzdevumiem ir vairot sabiedrībā zināšanas par šo postošo slimību, – uzskata Gunta Andžāne.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px