Valsts Lauku tīkla (VLT) pasākumu ietvaros 12. oktobrī tiek organizēts izbraukuma bezmaksas seminārs uz šopavasar atklāto Pasaules Dabas fonda (PDF) un Meža konsultāciju pakalpojumu centra (MKPC) demonstrējumu saimniecību „Pūpoli" Kurmenes pagastā, Vecumnieku novadā.
Seminārs „Vidi saudzējoša meža apsaimniekošana bez kailcirtēm" notiks dabā objektos, stāstot, rādot un diskutējot par meža apsaimniekošanu, veicot izlases cirtes.
Mežsaimniecības demonstrējumu teritoriju „Pūpoli" veido Vecumnieku novada Kurmenes pagasta saimniecība „Pūpoli", Neretas novada Mazzalves pagasta saimniecība „Alksnāji" un Jaunjelgavas novada Jaunjelgavas pagasta saimniecība „Renderi". Kopējā demonstrējumu teritorijā ietilpstošo saimniecību zemes platība ir 37,6 hektāri. No tiem 23,2 hektārus aizņem meža zemes, kur dažāda vecuma skuju koku audzes aizņem aptuveni 20%, bet dažāda vecuma lapu koku audzes aug aptuveni 80% no kopējās meža platības. Meža nogabalos valdošās koku sugas ir bērzs, baltalksnis, apse, melnalksnis, priede un egle. Tātad īpašumi ir nelieli, un mežaudžu struktūra ir kā jau lielākajam vairumam Latvijas mežu īpašniekiem piederošo platību. Tas ir zināšanai tiem meža īpašniekiem, kuri, izdzirdot par saimniekošanu ar izlases cirtēm, iebilst, ka šādā veidā var atļauties saimniekot tikai ļoti lielu meža platību īpašnieki.
Demonstrējumu teritorijā mūs sagaidīs un par saimniekošanu stāstīs Raimonds Mežaks – divu demonstrējumu saimniecību īpašumu īpašnieks, mācīts mežkopis. Bez tam Raimonds Mežaks ir viens no šā gada „Zelta čiekura" balvas ieguvējiem nominācijā „Par ilgtspējīgu saimniekošanu".
Šī ir pirmā atbildīgas mežsaimniecības demonstrējumu teritorija Zemgalē, kur ikviens interesents, meža īpašnieks, mežkopis varēs praktiski dabā aplūkot nekailciršu metožu pielietojumu. Aicinu ikvienu izmantot izdevību aizbraukt apskatīties un dzirdēt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem no meža īpašnieka, kurš šādā veidā saimnieko jau septiņus gadus un ir uzkrājis praktisku pieredzi. Demonstrējumu teritorijā būs apskatāmi arī divi dižkoki – Eiropas lapegle un hibrīdalksnis. Izbraukšana 12. oktobrī pulksten 9.15 ar autobusu no Saieta laukuma 1 Madonā. Pulksten 10 piestāsim pie Ērgļu novada pārvaldes ēkas. Līdzdalība ir jāpiesaka pa telefonu 28381176. Seminārs notiks dabā, tātad jāsaģērbjas silti un ērti. Līdzi būs sarūpētas maizītes.
Autore: MAIRITA BONDARE,
MKPC Madonas-Cēsu
nodaļas vadītāja