„Eirozona nesabruks, un Grieķijas problēmas lēmumu par to, vai Latvijai vajag vai nevajag iestāties tajā, neiespaido." Šādus iedrošinošus vārdus 24. septembrī Latvijas Bankas (LB) reģionālo plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem rīkotajā seminārā, kas veltīts eiro ieviešanai, pauda LB prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Pēc „Latvijas Faktu" veiktās aptaujas, 35% Latvijas iedzīvotāju šobrīd pilnībā neatbalsta eiro ieviešanu un 24% ir tādu, kas to drīzāk neatbalsta. Absolūti idejas piekritēji ir vien 13%. Ideju atbalsta, taču uzskata, ka valstij vēl daži gadi būtu jānogaida un jāpavēro, kas notiks ar pašu eirozonu un atsevišķām zonā ietilpstošām valstīm, kuras šobrīd piedzīvo ekonomiskas grūtības, – 22%, bet bez konkrēta viedokļa par eiro ieviešanu ir 6% iedzīvotāju. Iespējams, tieši sabiedriskās domas aptaujas rezultāti ir tie, kas gan LB, gan drīzumā arī valdībai liks sasparoties un izvērst plašāku informatīvo kampaņu par kopējās valūtas ieguvumiem un trūkumiem.
Vaicāts par to, vai jautājums par eiro ieviešanu, zinot, cik ideja pašlaik sabiedrībā ir nepopulāra, kaut arī likumdošana to neprasa, nebūtu tomēr jānodod tautas nobalsošanai, Ilmārs Rimšēvičs atzina, ka tas nav nepieciešams, taču vienlaikus piebilda, ka no referenduma nebūtu jābaidās, jo līdzīgi bijis arī pirms iestāšanās Eiropas Savienībā. Vēl dažus mēnešus pirms balsojuma sabiedrības viedoklis pārsvarā bijis negatīvs, taču, gūstot plašāku informāciju, galarezultāts tautas nobalsošanā tomēr bijis par labu iestājai ES. Viņš arī neuzskata, ka būtu saprātīgi un pragmatiski pie izdevumiem, kas radīsies, iestājoties eirozonā, pievienot arī ar tautas nobalsošanu saistītos.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 28.09.2012.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AUTORA foto