Madonas pilsētā tiek rekonstruētas ielas, siltinātas un atjaunotas ēku fasādes, taču ir kāda būvju kategorija, kas jau gadiem ilgi bojā pilsētas vidi. Runa ir par graustiem un līdz galam neuzceltajām ēkām.
Viens no redzamākajiem piemēriem, jo atrodas pašā pilsētas centrā Saules ielā, ir savulaik ieilgušās tiesvedības dēļ neuzceltā biroju ēka starp dzelzceļa staciju un piemiņas vietu komunistu represijās cietušajiem jeb „Šķelto akmeni". Jau laikā, kad tika apspriests ēkas projekts, vairāki Madonas sabiedrībā zināmi cilvēki iebilda pret tās stāvu daudzumu, jo ēkas augstums bojās Madonas vēsturiski veidojušos ainavu un pārāk „izleks" uz pārējo ēku fona. Šobrīd ēkas augstums gan vairs nav uztraukuma iemesls, jo tās karkasa augstums ir vien pāris stāvu. Vairākkārt gan „Stara" lasītāji ir interesējušies, gan pašvaldības rīkotajās tikšanās reizēs izskanējis jautājums „Kad beidzot nepabeigtā būve tiks nojaukta vai sakārtota?". Nav noslēpums, ka gan šī ēka, gan citas pilsētas teritorijā pamestās būves kļūst par vietu, kur pulcēties dažādiem nelabvēlīgiem sabiedrības elementiem vai jauniešiem, lai uzpīpētu un lietotu alkoholu vai arī izmantotu tās kā publiskās tualetes.
Pirms pāris nedēļām ēkā beidzot bija pamanāma zināma rosība. Daži strādnieki demontēja ķieģeļus un citu būvmateriālu. Madonas novada domes priekšsēdētājs, kas jau iepriekš pēc sarunas ar ēkas īpašnieku bija izteicies, ka, noslēdzoties tiesvedībai, ēku, kaut arī izmēros mazāku, varētu pabeigt, pastāstīja, ka būvvaldē ir iesniegts ēkas konservācijas projekts un šobrīd ēkas sienas un pamati tiek iekonservēti. Kādā no nākamajiem „Stara" numuriem informēsim par to, kādi ir tālākie ar ēku saistītie plāni.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 26.09.2012.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto