Šobrīd „Braki" balti un klusi. Sniega pārsliņas ievirpuļo gan lepnajos kokos, gan parotaļājas pa nosūnojušiem „Braku" māju jumtiem. Vējš, iemaldījies pagalmā, aizsteidzas uz Jumurdas siliem. R. Blaumanis to redz, dzird un sajūt. Viņš, kā vienmēr, katru sagaida „Braku" pagalmā, tērpies kažokā un pie sirds piespiedis septiņas rozes – savai māmuļai.
Rakstnieks var būt lepns – tik daudz jauku, skaistu un cieņas pilnu vārdu tika veltīts R. Blaumanim un „Brakiem" skolēnu rakstītajos domrakstos, jo šogad jau trešo reizi tiek rīkots R. Blaumaņa literārās prēmijas konkurss skolēniem. Organizētāji ir Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs, R. Blaumaņa memoriālais muzejs „Braki", biedrība „R. Blaumaņa kultūrvēsturiskais mantojums". Domrakstus varēja iesūtīt no septembra līdz 20. oktobrim. Vērtēšanas komisija saņēma gandrīz 250 darbu, kas ir ceļojuši gan no Liepājas, gan Tukuma, gan Bauskas, gan Rīgas, gan Alūksnes, gan Preiļiem, gan Rēzeknes – vai no visiem Latvijas rajoniem.
Prieks, ka čaklākie rakstītāji ir no mūsu – Madonas – rajona. Pavisam 44 domrakstu autori – tieši tikpat daudz, cik pagājušajā gadā. Pamatskolēni visbiežāk izvēlējās tematu „Izstaigāju „Braku" mājas…". Jāpiemin, ka rudenī tiešām Madonas rajona skolēni bija bieži viesi muzejā. Domrakstos viņi atklāj „Braku" krāsu bagātību rudenī, klusumu, mieru, paša rakstnieka neredzamo klātbūtni, atceras, kā pārtapuši par velniņiem. Sirsnīgi un pārdomu caurvīti ir domraksti, kuros rakstīts par tematu „Mājas cilvēkiem vajag saticīgi dzīvot" (R. Blaumanis). Interesanti ir domraksti par tematiem „Savs amats katram jāpilda" (R. Blaumanis) un „Tīrumam vajag labuma, sētai košuma" (R. Blaumanis).
No Madonas rajona pamatskolu grupā uz „Brakiem" atceļoja 30 darbu, no vidusskolu audzēkņiem – 14 domrakstu. Vidusskolēni visbiežāk rakstīja par tematiem „Gudrs cilvēks neskatās uz to vien, kas tagad ir, bet domā arī par nākamajiem laikiem" (R. Blaumanis) un „Dimants staro tikai tad, kad viņš stāv gaismā" (R. Blaumanis). Tie bija filozofiski un nopietnu pārdomu darbi.
No Madonas rajona skolām visvairāk domrakstu vērtēšanas komisija saņēma no Ērgļu vidusskolas (15 darbu), Varakļānu vidusskolas (10 darbu) un Ošupes pamatskolas (7 darbi). Ielūkosimies dažu skolēnu domrakstu atziņās!
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 27.11.2007.
Autore: ZINTA SAULĪTE
vērtēšanas komisijas priekšsēdētāja
AUTORES foto