Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Bezmaksas mācību līdzekļi

Redakcija

Autors • 21.09.2012.

Burtu lielums

Saeimas deputāti ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijās „Saskaņas centra" (SC) frakcijas sagatavotos grozījumus Izglītības likumā, ar kuriem rosināts noteikt, ka no 2013. gada 1. septembra valstij jāgarantē bezmaksas mācību līdzekļi visiem pirmsskolas izglītības iestāžu, pamatskolu un vidusskolu audzēkņiem.

SC norādījis, ka šis likumprojekts paredz Ministru kabinetam līdz 2013. gada 1. septembrim sagatavot mācību līdzekļu sarakstu, iekļaujot tajā visas mācību grāmatas un darba burtnīcas, kas obligāti jālieto bērnudārzos un skolās. Visi mācību līdzekļi, kas iekļauti šajā sarakstā, bērnudārzu un skolu audzēkņiem ir jānodrošina bez maksas – to iegāde jānodrošina valstij. Kā vērtējat šo ieceri, vakar vaicāju Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītājai Solvitai Seržānei.

Nepieciešams skaidri definēt
– Priekšlikums ir brīnišķīgs. Vienīgi varētu būt diskusijas par to, kas ir bezmaksas mācību līdzekļi, kas šajā jēdzienā ir ietverts, – atzīst Solvita Seržāne. – Ja atceramies, augustā bija lielas diskusijas par šo jautājumu, un tiesībsargs aicināja vecākus rakstīt un argumentēt savu viedokli šajā jautājumā. Ja tas konkrēti netiek definēts, tad arī visi sarežģījumi rodas (viens ar to saprot arī mugursomu skolēnam, cits – pildspalvu un burtnīcu). Vai arī runa ir tikai par mācību grāmatām, darba burtnīcām un visu, kas mācību procesam ir nepieciešams, – uzskates, izdales materiāli, praktiskām nodarbībām domātās lietas.
Kas attiecas uz mācību līdzekļu nodrošinājumu Madonas novada skolās, šajā mācību gadā mācību grāmatas skolēniem ir nodrošinātas, jo šim nolūkam jau vasaras mēnešos tika piešķirti pašvaldības līdzekļi. Vienīgi runa varētu būt par svešvalodas grāmatām, kur skolēns aizpilda vingrinājumus, un viņam pēc tam šī grāmata paliek lietošanā. Bet vairākas skolas ir nopirkušas arī šīs grāmatas un tās izsniedz mācību stundās, taču tajās iekšā neko neraksta, un tās pāriet lietošanā nākamajā mācību gadā. Vecāku ziņā paliek darba burtnīcas, bet to īpatsvars ir krietni samazinājies, jo pēdējos divus gadus vēl pirms visām tiesībsarga aktivitātēm mēs ne vienreiz vien vadītāju tikšanās reizēs esam runājuši, ka ir jāveic izvērtēšana un darba burtnīcai ir jābūt intensīvi izmantotai, nevis tā, ka tajā pa visu mācību gadu ir aizpildītas tikai divas trīs lapas. Situācija šajā ziņā ir dažāda – ir skolas, kas, izvērtējot ģimeņu rocību, izkopē atsevišķas lapas no šīs burtnīcas; ir skolas, kur ir pierakstu klades; ir, kur darba burtnīcas tiek diezgan intensīvi izmantotas. Pārsvarā tas ir sākumskolas klasēs un atsevišķos speciālajos priekšmetos arī pamatskolā un vidusskolā, bet to īpatsvars ir mazinājies, jo burtnīca vairāk ir domāta kā iespēja bērnam vieglāk un pilnvērtīgāk apgūt mācību priekšmetu.

Autore: BAIBA MIGLONE

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px