Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Gads bez oligarhiem

Redakcija

Autors • 19.09.2012.

Burtu lielums

Gluži vai nemanot ir pagājis gads, kopš Latvijas pilsoņi ārkārtas vēlēšanās ievēlēja jauno, 11., Saeimu. Nemanot tādēļ, ka, piekrītot vairākiem vakardienas „Stara" numurā aptaujātajiem cilvēkiem, uzskatu, ka lielu izmaiņu un pārvērtību Saeimas darbā nav bijis. Atminēsimies, ka pirms gada steigā sarautais priekšvēlēšanu periods bija piesātināts ar vienu domu – „Atbrīvosimies no oligarhiem!".

Tas bija Valsts prezidenta rīkojuma Nr. 2 autora Valda Zatlera jājamzirdziņš, un tauta, kas bija izslāpusi pēc godīgas, no korupcijas un oligarhu ietekmes brīvas valsts pārvaldīšanas, palīdzēja bijušā Valsts prezidenta izveidotajai partijai iekļūt Saeimā. Tieši „(Zatlera) Reformu partijas" uzkāpšana uz politiskās skatuves (vai uz palikšanu – rādīs laiks) un oligarhu „trīsvienības" pilnīga vai daļēja pazušana no tās ir būtiskākās redzamās izmaiņas. Forma nenoliedzami ir mainījusies, bet kā ir ar saturu? Var ilgstoši strīdēties par to, vai solītā atbrīvošanās no oligarhiem tik tiešām ir notikusi. Ļoti ticams, ka parlamentā lēmumu pieņemšanā oligarhu ietekme vairs nav tik jūtama, jo, mainoties personālsastāvam, mainās arī vecie ietekmes kanāli, kuru noturība daudz jūtamāka ir nevis likumdevēja, bet izpildu varā. Jā, dažas durvis vairs ar kāju netiek vērtas, bet tiek meklēti aplinkus ceļi un veidi, kā panākt sev labvēlīgus lēmumus, taču nav pamata domāt, ka oligarhu noiešana pagrīdē nozīmē pilnīgu ietekmes zaudēšanu. Tā ir vājinājusies, bet ne zudusi. Nav arī noslēpums, ka daba un politika nemīl tukšumu. Pazūdot vienam elementam, vietā var nākt cits, kura forma var no iepriekšējā arī atšķirties.
Ja Valsts prezidenta rīkojumu Nr. 2 un visu tālāko notikumu ķēdi uztveram kā tādu mikrorevolūciju, lai ieraudzītu revolūcijas patiesos augļus, ir jāpaiet zināmam laikam. Atbildi uz to, vai ir mainījies politiskais klimats/režīms, vai pārcirstas saites ar oligarhiem un citiem ārpus parlamenta esošiem ietekmes avotiem, vai lēmumu pieņemšanas process ir kļuvis caurspīdīgāks, būtu muļķīgi jautāt tiem politiķiem, kas visu līdzšinējo laika periodu ir ar sistēmu saistīti – bijuši tās produkts.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 19.09.2012.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px