Jau vairākus gadus darbojas Cesvaines 42. skautu vienība — vienīgā šāda vienība Madonas reģionā. Neraugoties uz skautu aktīvo darbību, par viņiem tiek runāts un dzirdēts salīdzinoši reti.
Skauti ir visā pasaulē izplatīta brīvprātīga organizācija, kas darbojas ar patriotisku audzināšanu, ieaudzina dzimtenes mīlestību.
Aicināju mazskautu vadītāju, Cesvaines vidusskolas skolotāju, Inesi Āri uz sarunu, lai noskaidrotu ko sīkāk par Cesvaines skautu darbošanos un darbības virzieniem.
Iesākumā Inese Āre ieskicēja skautu vienības vēsturi: — Pirmās Latvijas valsts laikā Cesvaines vidusskolā bijusi gan skautu, gan gaidu vienība. Deviņdesmito gadu sākumā, valstij atgūstot neatkarību, visā Latvijā ļoti strauji atjaunojās skautu kustība. Vidzemē viena no pirmajām skautu vienībām, kas atjaunojās, bija Cēsu skautu vienība, kam bija aktīvs vadītājs Gunards Bērziņš. Toreizējais Cesvaines internātskolas skolotājs Georgs Fjodorovs nodibināja kontaktus ar Gunardu Bērziņu, un, sadarbojoties ar viņu, 1995. gada 25. maijā oficiāli tika atjaunota skautu vienība Cesvaines vidusskolā. Tajā pašā gadā tika uzņemti pirmie skauti. Liels atbalstītājs bija skolas direktors Aloizs Spridzāns — skola tajā laikā varēja atļauties sponsorēt skautu kreklus. Vienīgi nozīmes un kaklauti bija jāpērk pašiem.
Uzplaukuma periodā deviņdesmitajos gados notikušas starptautiskas plaša mēroga nometnes, kur sabrauc latviešu skauti no visas pasaules. Pateicoties šīm nometnēm, izveidojusies un līdz pat šodienai tiek saglabāta sadraudzība ar Variņu vienību. 2002. gadā Cesvaines skautu vienība kopā ar Variņu skautu vienību starptautiska projekta ietvaros viesojusies nometnē Dānijā.
— Vienu brīdi bija manāms atslābums — puikas nāca, nāca, un ātri vien viņiem tas apnika. Protams, ir datori, spēles… Man prieks, ka šobrīd mūsu skolā atdzimst darbošanās — esam virs 20 skautu, pamatā — sākumskolas skolēni. Vecākie — 7. klases skolēni — man ir lieli palīgi. Priecājamies, ka beidzot esam ieguvuši telpas, kur satikties, kā arī glabāt nometņošanai un nodarbībām nepieciešamās mantas. Pēc pils degšanas telpu trūkums sagādāja sarežģījumus. Sākotnēji darbojāmies ķīmijas kabinetā, taču tas nebija nekāds risinājums. Jāteic paldies Cesvaines novada domei un vidusskolai par atbalstu, — atklāja Inese Āre.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 08.08.2012.
Autore: RITA TURKINA
Foto no personiskā arhīva
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 08.08.2012.
Autore: RITA TURKINA
Foto no personiskā arhīva