Parakstu vākšana par Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības sagatavotajiem Satversmes grozījumiem piešķirt tautai tiesības rosināt jaunas Saeimas vēlēšanas turpinās. Jau savākts vairāk nekā 8000 parakstu, un tie, kas atbalsta šo ideju, parakstīties var joprojām pie ikviena zvērināta notāra Latvijā, tai skaitā arī Madonā, pie tam bez maksas (izdevumus apmaksā arodbiedrību savienība).
Viedokli, vai tautai ir jādod šādas tiesības atlaist Saeimu, lūdzām izteikt Ošupes pagasta un Cesvaines pilsētas domes ar lauku teritoriju pašvaldību vadītājus Aldu Jansoni un Vilni Špatu.
Nepieciešami grozījumi
– Tas ir sarežģīts jautājums, jo, no vienas puses, tauta savu attieksmi jau izsaka un izvēli izdara, piedaloties Saeimas vēlēšanās un balsojot par konkrētām partijām. Tāpat grūti prognozēt, cik būtiski mainīsies Saeimas sastāvs, ja tiks sarīkotas jaunas parlamenta vēlēšanas, jo kādas tās partijas mums ir, par tādām jau vien būs jābalso, – spriež Alda Jansone. – No otras puses, tautai, protams, būtu jābūt šādām tiesībām – lai tas, kas ievēlē, varētu izteikt arī neuzticību. Turklāt šādi grozījumi Satversmē, paredzot tiesības tautai atlaist Saeimu, neļautu parlamentā ievēlētajiem deputātiem tik atklāti ignorēt sabiedrības viedokli, būt tik pašpārliecinātiem, lieliem un vareniem, kā tas reizēm ir tagad. Es gan vēl neesmu parakstījusies par arodbiedrību sagatavotajiem grozījumiem Satversmē, jo pie mums, Ošupes pagastā, tāda parakstu vākšana nenotiek.
Jābūt arī tiesībām atsaukt
– Protams, ka tautai būtu jādod šādas tiesības, paredzot to likumā, šajā gadījumā Satversmē, noteiktā kārtībā, – ir pārliecināts Cesvaines pašvaldības vadītājs Vilnis Špats.
– Ja jau reiz tauta Saeimu ievēlē, tad būtu jāparedz arī mehānisms, kā varētu Saeimu atsaukt, ja neapmierina tās darbība. Saeimai būtu jāstāv pāri visām intrigām un savtīgām interesēm, lai gan tas nav visai reāli, jo Saeimā ir pārstāvētas dažādas partijas un dažādas intereses, tomēr tautas interesēm vajadzētu būt pāri visam. Pats gan vēl neesmu parakstījies par grozījumiem Satversmē. Tā sanāca, ka pases nebija līdzi, kad 3. novembrī braucām uz Rīgu, lai piedalītos tautas sapulcē, kur uz vietas to varēja izdarīt. Gribējām noskaidrot, kā Cesvainē to varētu pie mūsu notāra izdarīt, taču starp daudzajiem darbiem pagaidām tas izpalicis, bet mana pārliecība ir, ka vajadzētu šos grozījumus Satversmē veikt. Lai gan viedokļi, protams, šobrīd ir dažādi. Iespējams, ka var būt vēl sliktāk – šo ekonomisko situāciju jebkurai Saeimai un valdībai ir grūti tā uzreiz tiešā veidā saglābt. Tās ir sekas tam, kas krājies gadu gadiem, bet es iestājos par principu kā tādu – ja tauta ievēlē, tad tai jādod iespējas arī atsaukt.
Autores: ŽEŅA KOZLOVA un BAIBA MIGLONE