1919. gada 11. novembris Latvijas vēsturē ieņem nozīmīgu vietu. Šajā dienā Latvijas karavīri beidzot izcīnīja jaunās valsts neatkarību, kas tika pasludināta pirms gada – 18. novembrī.
11. novembris ir arī apliecinājums tam, ka latvieši savas tautas pastāvēšanai un nākotnei svarīgos brīžos spēj smelties drosmi un varonību un cīnīties par savu un tautas pārliecību. Lāčplēša diena ir arī tā reize, kad pieminēt brīvības cīņās kritušos kareivjus, jo bez viņiem, iespējams, nebūtu mūsu brīvvalsts.
Šo zīmīgo datumu Latvijā atzīmē katru gadu. Rīgā tika rīkota Lāčplēša dienas svinīgā godasardzes maiņa un militārā parāde pie Brīvības pieminekļa. 11. Novembra krastmalā cilvēki visas dienas garumā nāca pie Rīgas pils mūriem aizdegt svecītes, bet vakarā uz šim gadījumam īpaši izveidotas skatuves tika godināti brīvības cīnītāji un dziedātas dažādas latviešu dziesmas.
Bez Lāčplēša dienas pasākumiem nepalika arī Madona. Par tradīciju kļuvusi Madonas Grāmatu draugu biedrības organizētā svecīšu iedegšana Lāčplēša dienas vakarā pilsētas centrā – Poruka ielā. Biedrības vadītāja Beāte Ozoliņa pastāstīja, ka pasākums tiek rīkots jau ceturto gadu un iemantojis ielas iedzīvotāju un iestāžu atzinību.
– Šogad svecīšu iedegšanā aktīvi iesaistījās arī pilsētas iedzīvotāji. Liels prieks, ka Poruka ielas uzņēmumu darbinieki bija ļoti atsaucīgi un „Maxima" pat sagādāja saldumus, ar ko cienāt Madonas pilsētas 2. vidusskolas skolēnus, kas Lāčplēša dienai par godu bija sagatavojuši priekšnesumu, – atzina Beāte Ozoliņa.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 13.11.2007.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto