Katru gadu 14. jūnijā mēs atceramies 1941. gada 14. jūnija deportācijas Latvijas PSR un pieminam šo deportāciju upurus.
Pirms 71 gada naktī uz 14. jūniju notika vairāk nekā 15 000 Latvijas civiliedzīvotāju arests un izvešana uz PSRS iekšlietu sistēmas koncentrācijas nometnēm vai mūža nometinājumu uz Krasnojarskas novadu, Novosibirskas apgabalu un Kazahijas ziemeļu rajoniem, kur viņiem PSRS Iekšlietu ministrijas speckomandantūru uzraudzībā galvenokārt bija jāstrādā mežrūpniecības uzņēmumos, kolhozos un padomju saimniecībās. Kopumā 1941. gadā deportēja 0,74% no visiem Latvijas iedzīvotājiem.
Ar katru gadu arvien mazāk mūsu vidū paliek to vīru un sievu ar sirmajām galvām, kas piedzīvoja šīs Golgāta šausmas un tomēr atgriezās mājās. Tie galvenokārt bija toreizējie bērni un sievietes, jo vīriešus nosūtīja uz GULAG nometnēm, kur ieslodzītajiem piesprieda labošanas darbus vai nāvessodu. Tauta nav aizmirsusi šos notikumus – kopš 1987. gada 14. jūnija cilvēki pulcējas deportāciju upuru piemiņas mītiņā pie Brīvības pieminekļa Rīgā. Piemiņas brīži notiek visā Latvijā.
– Kā katru gadu, arī šoreiz 14. jūnijā pulksten 12 piemiņas brīdis notiks Madonā pie Šķeltā akmens, kur klātesošos uzrunās mācītājs Hanss Jensons, lūgsim atmiņās dalīties arī kādu no 1941. gada 14. jūnija represijās cietušajiem, izskanēs arī kultūras nama gatavotie priekšnesumi, – „Staru" informē Madonas politiski represēto biedrības aktīviste Vija Judina, kas pati izsūtīšanu piedzīvojusi 1949. gada 25. martā. – Pēc tam mums būs tikšanās bērnu un jauniešu centra kamīnu zālē, kur turpināsim ritināt atmiņu kamolīti. Uzteicami, ka pasākumā piedalīties solījuši arī skolēni Madonas novada bērnu un jauniešu centra jaunatnes lietu metodiķes Nadjas Niedrītes vadībā. Rīta pusē bērniem paredzēta tikšanās arī ar vienu no 1941. gada 14. jūnijā izsūtītajām – Inu Dolaci, kam izsūtīšanas brīdī bija tikai pieci gadi.
Savukārt 15. jūnijā mums ir paredzēts braukt uz Amatas novadu, tur Amatas pamatskolā tiek organizēta konference, kur tiks runāts par Melānijas Vanagas daiļradi. Viņa tika izsūtīta 1941. gada 14. jūnijā un izcieta 16 bargus izsūtījuma gadus, atgriezās dzimtenē un par pārdzīvoto ir uzrakstījusi spēcīgu, biezu grāmatu par latviešu sieviešu un bērnu sāpju ceļiem izsūtījuma gados – „Veļupes krastā". Paredzēts, ka pasākumā piedalīsies arī Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere.
Paldies Madonas novada pašvaldībai, kas apmaksā transporta izdevumus, tādējādi dāvinot mums šo braucienu.
Autore: BAIBA MIGLONE
OĻĢERTA SKUJAS foto no arhīva