Līdz ar aktīvu dravošanas sezonas sākšanos Latvijā parādās arī pirmie bišu saimju zādzību gadījumi.
Priekuļu novada Bērzkrogā nozagtas šogad Latvijā pirmās bišu saimes un ziedputekšņu uztvērēji. Biškopis Imants Daukšte atzīst, ka viņam tā ir pirmā reize, jo līdz šim Bērzkrogs vienmēr ir bijusi ļoti droša un klusa vieta, tādēļ par stropu drošību līdz šim saimnieks nav uztraucies.
Sākoties dravošanas sezonai, aktīvas kļūst ne tikai bites, bet arī zagļi.
Pēc biškopja un aculiecinieku novērojumiem, stropi tikuši nozagti diennakts tumšajā laikā. To ir darījuši vairāki cilvēki, jo stropu svars ir liels un tos nav iespējams aiznest vienam cilvēkam. Par bišu saimju un ziedputekšņu uztvērēju zādzību ir ierosināta krimināllieta.
Pēc piedzīvotās zādzības biškopis I. Daukšte atlikušos stropus ir aprīkojis ar signalizāciju, cerot, ka tā pasargās viņa bišu saimes no nepatīkamām situācijām.
— Vasarā ir raksturīgas bišu saimju zādzības, tādēļ Latvijas Biškopības biedrības (LBB) konsultanti šobrīd informē biedrības biedrus, kā rīkoties, lai samazinātu zādzību risku, un tuvākajā laikā biedrība izplatīs arī rakstisku informāciju. Pats svarīgākais ir nomarķēt stropu un tā daļas, lai atbaidītu zagļus un stropu atrašanas gadījumā būtu viegli pierādīt, kurš ir īstais īpašnieks. Pēdējā laikā vislielākais bišu saimju zādzību skaits ir bijis pagājušajā gadā. Tas liek bažīties, ka arī šogad zādzību varētu būt daudz, jo straujās un neprognozējamās mazāk labvēlīgo apgabalu (MLA) atbalsta politikas maiņas dēļ varētu būt aktivizējušies atsevišķi negodīgi zemes īpašnieki. Šādi gadījumi ir ne tikai finansiāli zaudējumi biškopjiem, bet arī emocionāli, jo liela daļa stropu ir pašu gatavoti, oriģināli un vienreizēji. Tajos ir ieguldīts laiks un darbs, —
situāciju komentē LBB valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.
Autore: IEVA ZĒĢELE
Foto no arhīva
Foto no arhīva