Tuvojoties eksāmeniem un noslēguma pārbaudījumiem, aktualizējas jautājums par špikošanu.
Tāpēc mēs, MNJD komanda, devāmies noskaidrot, kā tad ir – špikot vai mācīties.
Aptaujātajiem skolēniem vaicājām, kādus špikošanas paņēmienus viņi zina un kuri strādā vislabāk. Jāsaka, ka izdomas jauniešiem netrūkst. Vispopulārākais špikošanas paņēmiens ir špikeri ielikt penālī – tas tiek atzīts par vienu no efektīvākajiem veidiem. Neiztikt arī bez klasikas – špikeri pirms kontroldarba uzrakstīt uz galda. Kā vienu no špikošanas paņēmieniem skolēni izmanto iespēju kontroldarba vielu nofotografēt ar telefonu. Uz jautājumu, kas tad ir labāk – špikot vai mācīties, atbildes ir dažādas. Ir skolēni, kas uzskata, ka labāk tomēr ir mācīties, jo špikojot neko nevar iegaumēt un arī skolotājs var pieķert. Daļa aptaujāto uzskata, ka špikot ir labi, jo tas tomēr ir veids, kā kaut ko var iemācīties, tas ir vieglāk un ne jau vienmēr visu var iemācīties.
Protams, ir arī tādi jaunieši, kas atbalsta gan špikošanu, gan mācīšanos, tā teikt, abas lietas viena otru papildina. Lielākā daļa skolēnu piekrīt arī apgalvojumam, ka, rakstot špikerus, uzdoto var labāk iemācīties, un atzīst, ka tādā veidā var tik labi iemācīties, ka kontroldarbā špikeris nemaz netiek izmantots.
Šis jautājums – špikot vai mācīties – lai paliek katra paša ziņā, bet mēs novēlam veiksmi un izturību šajā eksāmenu laikā!
Aptauju sagatavoja
Sandris Šumskis