Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Diskutē par drošības jautājumiem

Redakcija

Autors • 23.04.2012.

Diskutē par drošības jautājumiem
Burtu lielums

Pagājušajā piektdienā Madonas kultūras namā Grāmatu svētku ietvaros notika „Latvijas Avīzes" publiskā diskusija „Drošības problēmas un to risinājumi novados", kurā piedalījās iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un 11. Saeimas deputāti Kārlis Seržants (Zaļo un Zemnieku savienība) un Ainars Latkovskis („Vienotība").

Kaut arī AS „Latvijas Avīze" valdes priekšsēdētāja Viestura Serdāna vadīto diskusiju apmeklēja vien 40 cilvēku, aptuveni divas stundas ilgušā pasākuma laikā tika aplūkoti vairāki jautājumi, kas saistīti ar drošību un valsts iekšlietām.

Nav vairs šerifu
Tā kā diskusijā piedalījās politiķi, kas pārstāv gan pozīciju, gan opozīciju, jau tās sākumposmā no vienas puses tika akcentēts paveiktais, bet no otras – nepaveiktais. Kārlis Seržants norādīja, ka viena no lielākajām kļūdām valsts drošības sistēmā bijusi tā, ka tika likvidēta tāda institūcija kā iecirkņa inspektori.
– Kaut arī formāli tie vēl pastāv, to būtība un funkciju apjoms vairs nav tāds kā agrāk. Ja atminamies, agrāko laiku iecirkņa inspektori saistījās ar tādiem kā vietējiem šerifiem. Tas ir cilvēks, kurš, pats strādājot un dzīvojot laukos, atbild par konkrētu apdzīvotu vietu, pazīst cilvēkus, kuri tur dzīvo. Pašreizējā realitāte ir tāda, ka inspektori dzīvo bijušo rajonu centros un, lai nokļūtu līdz savā pārraudzībā esošajam rajonam, viņiem ir jāmēro pat 100 km attālums. Ar tagadējām degvielas normām nav grūti izrēķināt, ka izbraukumos bieži viņi nevar doties. Otra lieta, pie kuras nopietni jāstrādā, ir ēnu ekonomikas apkarošana, kas ir svarīga visai sabiedrībai, tai skaitā pensionāriem, kuriem vakar Saeima ar savu lēmumu (19. aprīlī pirmajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz paaugstināt pensijas vecumu no pašreizējiem 62 gadiem līdz 65 pakāpeniski no 2014. līdz 2020. gadam. – E. K.) dzīvi padarīja smagāku. Pēdējos gados gan Iekšlietu ministrijas, gan citu valsts iestāžu, kuras cīnās ar ēnu ekonomiku, budžeti tika apcirpti. Valstī gadā ieved aptuveni 120 000 tonnu kontrabandas degvielas, bet no šī apjoma visi dienesti kopā spēj notvert vien 40 tonnu. Lai būtu vieglāk izprast – ik dienas Latvijā iebrauc pieci pilni vagoni ar degvielu, bet notver tikai vienu vagonu gadā. Tā ir prātam neaptverama starpība. Iekšlietu sistēmā šobrīd darbojas aptuveni 7000 darbinieku. Man ir grūti pateikt, cik no tiem ir pieredzējuši un spējīgi apkarot ēnu ekonomiku. Lindas Mūrnieces laikā tika likvidēta Policijas akadēmija. Robu jauno speciālistu sagatavošanā ir iesitusi arī pensiju reforma, kas daudziem pieredzējušiem darbiniekiem, kuri bija pirmspensijas vecumā, lika izšķirties par darba pamešanu, jo ar katru nostrādāto gadu viņu pensija tikai samazinājās. Labu operatīvo darbinieku var sagatavot tikai vecāks viņa kolēģis, kuru šobrīd vairs nav palicis daudz. Šī pēctecība iekšlietu struktūrā ir sagrauta, – atzina Kārlis Seržants.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 24.04.2012.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px