Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs E. Sprūdžs ir paziņojis par nepieciešamību samazināt deputātu skaitu pašvaldībās jau līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām (vidēji tas varētu samazināties līdz pat 50 procentiem). Viedokli par iecerētajām izmaiņām lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāju Ināru Mālnieci.
Varētu samazināt
– No Cesvaines novada pašvaldības skatpunkta raugoties, jāatzīst, ka līdz administratīvi teritoriālajai reformai domē darbojās deviņi deputāti, pēc tam to skaitu palielināja līdz 13, kaut gan teritorija nemainījās. Var jau teikt, ka ar lielāku deputātu skaitu plašāk tiek pārstāvētas sabiedrības grupas un aizstāvēti dažādi viedokļi. Taču realitāte liecina arī par ko citu, proti, es pat neatceros, kad domes sēdē būtu piedalījušies visi 13 deputāti. Kad to skaits bija deviņi, tad gan gandrīz vienmēr sēdēs deputāti piedalījās simtprocentīgi. Turklāt – jo lielāks deputātu skaits, jo lielākas ir arī izmaksas, par piedalīšanos domes un komiteju sēdēs katram jau tiek maksāts, – uzsver Vilnis Špats. – Manā skatījumā, šo normu varētu pārskatīt un, piemēram, tādās pašvaldībās kā Cesvaine deputātu skaits, tāpat kā kādreiz, varētu būt deviņi. Savukārt izskanējušo priekšlikumu par to, ka nevajadzētu pašvaldību vēlēšanās ļaut kandidēt iestāžu vadītājiem, es neatbalstu. Pašvaldībās taču nemaz nav tik daudz aktīvo cilvēku. Es jau nesaku, ka domē nevarētu ievēlēt arī kādu mājsaimnieci vai citus aktīvus cilvēkus ar neordināru skatījumu, bet iestāžu vadītājiem ir nedaudz plašāks skatījums, viņi labāk pārzina vietējās problēmas un bez viņiem būs grūti izveidot spēcīgu, darboties spējīgu domi.
Ne tikai pašvaldībās
– Uz to viennozīmīgi ir grūti atbildēt, tad ir jābūt arī citiem kritērijiem. Ir izskanējuši arī priekšlikumi, ka deputāti nevarētu būt pašvaldību iestāžu vadītāji, lai nebūtu tā, ka domēs izveidotos domubiedru klubiņi. Nav jau noslēpums, ka elektorāta lielākā daļa balso par dzirdamākajiem, redzamākajiem, ikdienā biežāk sastopamiem cilvēkiem, un tie nereti ir skolu un citu pašvaldību iestāžu vadītāji, – atzīst Ināra Mālniece. – Protams, ir labi, ka jautājumus risina profesionāļi, bet, no otras puses, deputāti, pildot savus pienākumus, no iestāžu un uzņēmumu vadītājiem var pieprasīt jebkuru informāciju un analīzi. Tas nozīmē, ka tikpat labi deputātu pienākumus varētu pildīt, piemēram, uzņēmēji, kuri būtu gatavi strādāt arī sabiedrības labā. Ja runājam par deputātu skaitu, tas būtu jāsamazina visā valstī, ne tikai pašvaldībās. Tik mazā valstī un pie tik mazas iedzīvotāju kopienas kā nepilni 2 miljoni arī Saeimā simt deputātu ir par daudz. Es gan domāju, ka Saeima attiecībā uz sevi nekad nepieņems lēmumu par deputātu skaita samazināšanu.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA