Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Mēra CO daudzumu skolēnu izelpā

Redakcija

Autors • 08.11.2007.

Mēra CO daudzumu skolēnu izelpā
Burtu lielums

Tabaka izraisa lielākās veselības problēmas Eiropā, nogalinot vairāk nekā 65 000 cilvēku katru gadu. To skaitā ietilpst 19 000 cilvēku, kas cieš no pasīvās smēķēšanas.

Lai risinātu šo problēmu, Eiropas Komisija 2005. gadā uzsāka vienu no lielākajām pretsmēķēšanas kampaņām HELP – Par dzīvi bez tabakas (HELP), kuras pamatmērķis ir pārliecināt cilvēkus atmest vai nesākt smēķēšanu. Kampaņas galvenie instrumenti ir TV kampaņas, kas tiek rīkotas 27 ES dalībvalstīs, kā arī virkne citu popularizējošu aktivitāšu. Oglekļa monoksīda mērījumi tabakas ietekmes noteikšanai (Help-COmets) ir viena no šādām aktivitātēm.

Madonā labāk nekā Rīgā

Aizvadītajā piektdienā arī Madonas Valsts ģimnāzijā un Madonas pilsētas 1. vidusskolā viesojās Eiropas informatīvās pretsmēķēšanas kampaņas HELP izbraukuma komanda, kas piedāvāja skolēniem izmērīt tvana gāzes jeb oglekļa monoksīda (CO) daudzumu izelpā.

Kampaņas sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Balandina pastāstīja, ka kampaņa Eiropas Savienības dalībvalstīs norisinās jau divus gadus un viena no tās nozīmīgākajām aktivitātēm ir tieši CO mērījumu veikšana, lai pēc tam varētu veidot salīdzinošus pētījumus par smēķēšanas ieradumiem, kā arī tabakas dūmu koncentrāciju publiskās vietās.

– Galvenais mērījumu veikšanas mērķis ir noskaidrot, cik augsts ir CO līmenis cilvēkam, kas smēķē, un cilvēkam, kas nesmēķē. Akcijas ietvaros braukājam pa skolām, jo tieši tur var noķert mūsu mērķauditoriju – jauniešus. Pavasarī apmeklējām Rīgas skolas, Madona ir pirmā pilsēta ārpus Rīgas, kurā veicam CO mērījumus. Jāatzīst, ka Madonas jaunieši uz rīdzinieku fona izskatās labāk, esmu pat patīkami pārsteigta, ka te ir tik maz smēķētāju, – atzina Anna Balandina.

Viņa norādīja, ka šādas akcijas kalpo arī kā labs smēķēšanas profilakses līdzeklis, jo skolēniem iepretim pedagoģiskām lekcijām, kurās dominē uzstādījumi „smēķēt ir slikti, tāpēc nesmēķējiet", tiek piedāvāts atraktīvs pasākums, kura laikā viņi cits citu nereti arī nokaunina, ja kādam CO līmenis izrādās par augstu.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 08.11.2007.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

OĻĢERTA SKUJAS foto


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px