Pirms nedēļas – 27. oktobrī – mēs gluži kā norvēģu projekta „Reis og Ryk" („Nekavējies ne mirkli") dalībnieki, lai gūtu jaunu mākslas aktivitāšu pieredzi un nedaudz iepazītu izdzīvošanas praksi muzejā, kur ienākumi ir izteikti sezonāli, devāmies uz Abavas upes senlejas krastā iepretim Sabilei esošo tēlnieka Ojāra Feldberga īpašumu – gleznaino Pedvāli.
Muzeja pastāvīgo kolekciju veido vairāk nekā 150 mākslas darbu, kas radīti simpoziju, plenēru un darbnīcu laikā. Tā ietver arī Ojāra Feldberga darbu ekspozīcijas, kā arī Latvijas un ārzemju mākslinieku darbu izstādes, kas regulāri tiek papildinātas un mainītas.
Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā 27. oktobrī bija sezonas noslēgums, un kopā ar citiem interesentiem vispirms te izbaudījām sarūpētās aktivitātes: Ojāra Feldberga performanci „Akmeņu stādījumu apsegšana", Talsu mākslinieku grupas performanci „Pirms pēdējās kaujas" un „Laboratory of Stage Arts" performanci „Akmeņu ieziemošana".
„Pirms pēdējās kaujas"
Tuvojoties notikumu vietai, skatam atklājās baltos kombinezonos tērpti ļaudis, kas lielos katlos krāsoja sarkanus audekla gabalus. Gleznotāja Guna Millersone „Staram" atklāja, ka Talsu mākslinieku grupa ar savu izpausmi „Pirms pēdējās kaujas" tā aktualizē faktu, kas notika vairāk nekā pirms 100 gadiem. „1905. gadā Stendē, „Alkšņu" mājas pirtiņā, divi brāļi Šprunki, no kuriem viens bija skolotājs (arī daudzu Talsu mākslinieku zīmēšanas skolotājs), krāsoja karogus. Vēlāk šie karogi tika uzvilkti Soda priedē, Laukmuižā; arī tad, kad 1905. gadā notika pilsētas nodedzināšana un bija nošauti cilvēki."
– 1905. gads latviešiem tomēr bija atmodas laiks, – sarunā uzsvēra Guna Millersone. – Tad parādījās lozungs „Nost ar remdenību!", ko šodien uzrakstījām arī mēs, un atcerējāmies, ka pirms nedēļas Rīgā sākās protesti par tiesisku valsti, kas galvaspilsētā turpināsies 3. novembrī.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 03.11.2007.
Autore: INESE ELSIŅA
AGRA VECKALNIŅA foto