Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Cīnās pret aprūpes iestādes slēgšanu

Redakcija

Autors • 06.03.2012.

Cīnās pret aprūpes iestādes slēgšanu
Burtu lielums

Ošupes pagasta Rupsalā esošo aprūpes iestādi, kas ir Valsts sociālās aprūpes centra (SAC) „Latgale" filiāles „Lubāna" nodaļa, plāno līdz gada beigām slēgt, tās iemītniekus pārvietojot uz citiem SAC. Pret šādu rīcību šobrīd iestājušies gan cilvēki ar īpašām vajadzībām, kas dzīvo Rupsalā, gan viņu tuvinieki un aizgādņi, gan darbinieki, gan arī Madonas novada pašvaldība.

Kā izdevās noskaidrot aprūpes centrā Rupsalā, pagājušā gada nogalē tika saņemta Labklājības ministrijas valsts sekretāra vēstule par ieceri līdz šā gada beigām iemītniekus pārvietot uz citiem SAC Latvijā. Līdz ar to tiem, ko šīs pārmaiņas skartu tieši, rodas loģiski jautājumi – kāpēc jāslēdz nesen skaisti izremontētā ēka, kā arī jārada nevajadzīgs stress cilvēkiem, viņus pārvietojot? Kā uzskata tuvinieki – Labklājības ministrijas (LM), kuras pārraudzībā ir SAC, sniegtie iemesli Rupsalas nodaļas likvidācijai nobāl salīdzinājumā ar šīs iestādes priekšrocībām.
– Februārī aizbraucu pie savas mazmeitas Montas uz sociālās aprūpes iestādi Rupsalā, kur no darbinieces izdzirdēju, ka šogad šī iestāde tikšot slēgta un iemītnieki – pārsūtīti uz citiem sociālās aprūpes centriem. Tikusi mājās, uzreiz rakstīju vēstuli LM, ka vēlos uzzināt par plānotajām reformām, pret kurām iebilstu. Saņēmu atbildi, ka bijusī Ošupes pamatskolas ēka un palīgēkas neatbilst ugunsdrošības prasībām. (..) Ņemot vērā to, ka skolas ēkai ir nepieciešami ne tikai pielāgojumi atbilstoši ugunsdrošības prasībām, bet arī atbilstoši higiēnas prasībām sociālās aprūpes institūcijām, turpmāka ēkas izmantošana personu ar garīga rakstura traucējumiem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem saistīta ar ievērojamiem finanšu līdzekļu ieguldījumiem, kurus ministrija nav tiesīga veikt īpašumā, kas tai nav piekritīgs, – stāstīja Montas vecmāmiņa Māra Bērziņa.
Viņa šobrīd uzsākusi gan parakstu vākšanu (kur jau vairāki tuvinieki un iemītnieku aizgādņi izteikuši vēlmi, lai aprūpes iestāde tiktu saglabāta), gan aktīvu līdzdalību problēmas aktualizēšanā. Māra Bērziņa skaidroja, kāpēc tieši Rupsalas aprūpes iestādi uzskata par piemērotāko savai mazmeitai un pārējiem iemītniekiem: – Pirms Montas ievietošanas Rupsalā apbraukāju ļoti daudzus aprūpes centrus. Daudzi no tiem ir izveidoti bijušajās psihiatrisko slimnīcu ēkās, kur durvīm nav rokturu, istabās nav ne skapīšu, ne galdiņu, ne personīgo sīkumu – tikai guļamvietas, un cilvēki dienas vada, iesprostoti četrās sienās vai arī staigājot pa garo gaiteni turpu šurpu. Cilvēks ar invaliditāti visupirms ir cilvēks, jo arī ikviens vesels cilvēks var kļūt par invalīdu – no tā neviens nav pasargāts. Neviens jau arī neizvēlas piedzimt ar garīgās attīstības traucējumiem, tāpēc viņus nevajag izolēt kā cietumā. Viņiem nepieciešams labs, nemainīgs, labi saprotams mikroklimats, apkārtējā vide, jo šie cilvēki slikti adaptējas jaunos apstākļos.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 07.03.2012.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px