Par pavasara tuvošanos liecina krāšņo sēklu paciņu gozēšanās veikalu dārzkopības stendos. Pērnā gada "sīksīpoliņu mācība", kad pavasarī stādīšanas laikā to veikalos vienkārši nebija, ir stimuls sēklu iegādi neatlikt uz beidzamo brīdi.
– Veikalā iegādājos burkānu, kāpostu šķirnes ‘Megana', puķu sēklas. Gurķu un tomātu, ķirbju sēklas veikalā nepērku, esmu iemācījusies tās ievākt un sagatavot pati, jo audzēju tikai savām vajadzībām. Piemēram, siltumnīcas gurķu šķirne ‘Zozuļa' aug jau gadiem. Stādu arī pašas izaudzētos zirņus, pupiņas. Rīgā, Rāmavas izstādē, esmu tikusi arī pie dārzniecības "Neslinko" tomātu šķirnēm, un izaug ļoti labi – nekādu neatbilstību nav.
Tagad dzird, ka dārzkopības entuziastiem liegts izplatīt sēklas, kas nav reģistrētas un sertificētas. Uzskatu, ka Latvijā mums ir vajadzīgi arī šķirņu kolekcionāri, un neviens jau nav spiests sēt dārzkopības entuziastu piedāvātās sēklas, ja pats negrib, – domās dalās Madonas veikalā "Saimnieks" sastaptā Praulienas pagasta Saikavas lauku māju "Dauguļi" saimniece Zinaīda Titova. Viņa parasti sēklas iegādājas ļoti agri, jo zemes ir daudz, tā, pavasarim atnākot, ir jāapstāda, darbu gūzmā neatliek laika braukt uz pilsētu. Saimniecībā tur trušus, un tiem ir jāaudzē runkuļi, kacenkāposti, burkāni.
Rets bijis gadījums, kad kādas sēklas nesadīgst. Reiz tā atgadījies ar Rīgas tirgū nopirktajām ķirbju sēklām, un labi, ka rezervē bijušas sēklas no pašas sagatavotajiem krājumiem. Interesanti, ka pagājušajā gadā arī pašas ievāktās arbūzu sēklas ir sadīgušas un ražu devušas.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto