Visā pasaulē ziņas par neierastām protesta formām ir ikdienišķi notikumi, taču Madonā tādas negadās bieži. Tiesa, trešdien „Stars" saņēma informāciju par kāda iedzīvotāja vēlmi Madonā pie Saieta laukuma uzsākt bada-streiku. Streikotāju satiekot klātienē, atklājās, ka streika iemesls ir visai neierasts – badošanās notiek tādēļ, ka uzņēmums SIA „Anitra" nav saņēmis samaksu par padarīto.
Ar netipiskās akcijas rīkotāju – SIA „Anitra" projektu vadītāju Pēteri Grūbi – pie viesnīcas „Madona" satiekamies trešdien badastreika otrajā dienā. Pats atzīst, ka badoties gatavs, līdz panāks savu mērķi – apliecinājumu, ka uzņēmumam ir samaksāts par Madonas kultūras namā paveiktajiem darbiem, vai arī…
– Akciju uzsāku otrdien. Pirms nedēļas par to brīdināju novada domes priekšsēdētāju. Problēmas būtība ir šāda. SIA „Anitra", kurā esmu projektu vadītājs, noslēdza līgumu ar SIA „Vidzeme 90" par grīdu ieklāšanu rekonstruētajā Madonas kultūras nama spārnā. Uzņēmuma vadītājs līgumu slēgt nevēlējās, jo bija iepriekšēja negatīva pieredze ar SIA „Vidzeme 90", taču mani uzrunāja pašvaldības attīstības nodaļas vadītājs Nauris Volkovs, kas teica, ka nekādu problēmu ar norēķiniem nebūs un, tiklīdz darbi būs pabeigti, par tiem tiks samaksāts. Ja to neizdarīs „Vidzeme", tad to 5 dienu laikā izdarīs pašvaldība no garantijas līdzekļiem. SIA „Anitra" savas saistības izpildīja 2011. gada 21. decembrī, kad SIA „Vidzeme 90" valdes loceklis Genādijs Nikandrovs parakstīja pieņemšanas aktu par darbiem visā apjomā. Ģenerāluzņēmējs to parakstīja, apņemoties pabeigt grīdas ieklāšanu vienā no telpām, kurā mēs to nebijām izdarījuši, jo „Vidzeme" nebija laikus sagatavojusi pamatni. Ģenerāluzņēmējs aktu parakstīja, uzņemoties uz sevi tālāko atbildību. 2011. gada beigās Nauris Volkovs pateica, ka nevar naudu pārskaitīt, jo „Vidzeme" nav iesniegusi visus nepieciešamos dokumentus un aktus. Sazinājos ar G. Nikandrovu, viņš apliecināja, ka lielākoties dokumenti ir iesniegti, taču kaut kā vēl pietrūkstot. Tā pašvaldība un ģenerāluzņēmējs turpina savā starpā ņemties, bet mēs, kas savus darbus esam nodevuši, nonākam cietēja lomā, – problēmas būtību atklāja Pēteris Grūbe.
Viņš pastāstīja, ka par šo jautājumu pirms divām nedēļām informējis arī Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru, lūdzot viņu iejaukties un panākt risinājumu, kas ļautu SIA „Anitra" saņemt nopelnītos Ls 4100. Nesagaidījis cerēto pretimnākšanu, viņš aizsūtīja vēl vienu e-pastu, kurā jau brīdināja par radikālāka soļa speršanu, ja nebūs atsaucības. Savā pirms nedēļas domes priekšsēdētājam adresētajā e-pasta vēstulē Pēteris Grūbe raksta, ka viņam nav ne pienākuma, ne arī iespējas panākt, lai SIA „Vidzeme 90" sakārto savas attiecības ar Madonas novada pašvaldību, taču viņa pienākums ir izpildīt paša dotos solījumus SIA „Anitra" vadībai par to, ka samaksa par Madonas kultūras namā paveikto tiks saņemta laikus, līdz ar to laikus norēķinoties ar materiālu ražotājiem un strādniekiem. Viņa līdzšinējā sazināšanās ar domes priekšsēdētāju nav devusi rezultātus, tādēļ, lai izpildītu savas saistības, spiests izšķirties par izmisuma soli, par kura iespējamību jau tika brīdinājis pirms nedēļas.
– Visu pēdējo mēnesi dzīvoju stresā. Biju savam priekšniekam, kas līgumu slēgt nevēlējās, apsolījis, ka ar šo objektu problēmu nebūs, jo pašvaldība pati lūdza mūs iesaistīties, un tā ir mana atbildība atgūt šo naudu. Aizvakar vēl pēdējo reizi piezvanīju Andrejam Ceļapīteram, bet pēc tam ierados šajā stāvlaukumā un aizsūtīju e-pasta ziņu, ka uzsāku badastreiku, kā arī neuzņemu medikamentus, kas man ir jāuzņem (sirdij un asinsvadiem). Atzīšos godīgi, ka pirmo nakti tomēr pārlaidu viesnīcā, jo nevēlējos saelpoties auto atgāzes, – trešdien „Staram" par badastreika norisi pastāstīja Pēteris Grūbe.
Pašvaldība maksā ģenerāluzņēmējam
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters sarunā „Staram" norādīja, ka problēma vairāk ir abu uzņēmēju starpā.
– SIA „Anitra" līgumattiecības ir ar SIA „Vidzeme 90", nevis ar Madonas novada pašvaldības domi. Savas līgumsaistības ar SIA „Vidzeme 90" mēs izpildīsim, tiklīdz uzņēmums būs pabeidzis darbus, kuri šobrīd ir iesākti, bet nav pabeigti, un SIA „Vidzeme 90" iesniegs dokumentus par darbu izpildi. Pēteris Grūbe ir cilvēks, kas pietiekami ilgi ir nostrādājis būvniecības biznesā un labi pārzina gan juridiskos jautājumus, gan to, kāda ir dokumentu aprite. Arī telefonsarunās es viņam situāciju izskaidroju (un esmu to gatavs darīt arī klātienē), ka pašvaldība nevar pārskaitīt naudu SIA „Anitra". Naudu pašvaldība var pārskaitīt tikai SIA „Vidzeme 90", kas tad arī norēķinās ar savu apakšuzņēmēju. Pašreizējā situācija ir tāda, ka SIA „Vidzeme 90" ir pieņēmusi darbus no SIA „Anitra" ar atrunu, ka paši pabeigs strādāt atlikušajā telpā. Darbi tajā nav pabeigti. Kad tas tiks izdarīts, pašvaldības attīstības nodaļas speciālisti novērtēs paveikto, un, ja nebūs problēmu par izpildīto darbu, SIA „Vidzeme 90" tiks samaksāts.
Pašlaik pašvaldība pat gribēdama uzņēmumam nevar samaksāt, – norādīja Andrejs Ceļapīters, pauzdams nožēlu, ka Pēteris Grūbe ir izvēlējies nepareizu ceļu, kā risināt radušos problēmu.
Pārtrauc badastreiku
Ceturtdien, kad sazinājos ar Pēteri Grūbi, viņš laikrakstu informēja, ka pēc sarunas ar uzņēmuma priekšnieku badastreiku dienas vidū tomēr nolēmis pārtraukt. Viņa rīcībā esošā informācija liecinot, ka atgūt nopelnīto naudu kļuvis faktiski neiespējami.
– Situācija ir tāda, ka pēdējo mēnesi esam faktiski vazāti aiz deguna gan no „Vidzemes", gan galvenokārt pašvaldības puses. Man piezvanīja viens no domes deputātiem un atzina, ka nauda SIA „Vidzeme 90" bija pārskaitīta jau decembrī, līdz ar to man ir ticis melots, sakot, ka dokumenti nav nodoti, tādēļ pašvaldība nevar norēķināties. Tā kā SIA „Vidzeme 90" kontam ir uzlikts arests, naudu no uzņēmuma dabūt ir tikpat kā bezcerīgi. Neatgūstot šos Ls 4100, SIA „Anitra" nebankrotēs, taču ļoti nepatīkami, ka šajā situācijā esam nolikti muļķa lomā. Šodien biju iegājis objektā, un viss mūsu ieklātais grīdas segums bija nobērts ar zāģu skaidām, līdz ar to tas tiek nopietni bojāts. Pieļauju, ka segumu, kas saskaņā ar līgumu ir mūsu īpašums, arī noplēsīsim un vedīsim prom, – to, kādēļ beidzies nepilnas trīs dienas ilgušais badastreiks, skaidroja SIA „Anitra" projektu vadītājs.
Viņš atzina, ka nepatīkamākais šajā lietā ir pašvaldības attieksme pret uzņēmumu. Kaut arī juridiski pret domi pretenzijas celt nav iespējams, nav bijis ētiski melot par faktu, ka nauda „Vidzemei" jau samaksāta.
Jārod kopīgs risinājums
Madonas novada pašvaldības attīstības nodaļas vadītājs Nauris Volkovs apstiprināja, ka pašvaldība „Vidzemei" decembrī naudu par ieklāto linoleju daļēji ir pārskaitījusi (daļēji, jo visi darbi vēl nav pabeigti), taču acīmredzot SIA „Vidzeme 90", kam pašlaik ir finansiālas grūtības, savam apakšuzņēmējam naudu nav samaksājusi. Kā vienu no iespējām SIA „Anitra" tikt pie naudas Nauris Volkovs piesauca jau paša Pētera Grūbes minēto līguma izpildes nodrošināšanas garantiju, kuras ietvaros pašvaldība var galvot, ka uzņēmējs par paveikto saņems konkrētu naudas summu.
– Jāsaprot, ka pašvaldība „pa tiešo" apakšuzņēmējam nevar samaksāt, jo tai ir noslēgts līgums ar SIA „Vidzeme 90". Uzņēmuma vadītājs acīmredzot SIA „Anitra" pastāstīja, ka pašvaldība var dot savu galvojumu, un es varu apliecināt, ka pašvaldība to var darīt, taču, lai to izdarītu, ir nepieciešama trīspusēja (pasūtītājs, ģenerāluzņēmējs un apakšuzņēmējs) vienošanās, kādas šajā gadījumā nav bijis. Iniciatīvai ir jānāk no „Vidzemes", jo tā ir viņu nauda, kas tiek galvota. Šo situāciju var atrisināt, visām trim iesaistītajām pusēm apsēžoties pie viena galda un vienošanos parakstot, jo pašvaldība naudu, balstoties uz emocionāliem telefonzvaniem, nevienam pārskaitīt nevar. Līdzšinējā praksē jau ir bijuši gadījumi, kad pašvaldība sniedz šādas garantijas, taču līdz šim „Vidzeme" pie mums nav vērsusies ar konkrētu lūgumu, – skaidroja Nauris Volkovs.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AGRA VECKALNIŅA foto