Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Jautājums par tarifu – pusizlemts

Redakcija

Autors • 09.01.2012.

Jautājums par tarifu – pusizlemts
Burtu lielums

Kaut arī sākotnēji punktu jautājumam par sadzīves atkritumu tarifu SIA „Madonas namsaimnieks" apkalpes zonā Madonas novada teritorijā bija nolemts pielikt pērnā gada pēdējā Madonas novada pašvaldības domes sēdē, kas notika 29. decembrī, deputātiem izdevās vienoties tikai par daļēju risinājumu.

Jāatgādina, ka šis jautājums Madonas novadā ir raisījis plašu ažiotāžu, jo informācija par to, ka tarifs 2012. gadā varētu būtiski kāpt, parādījās jau pirms vairākiem mēnešiem. Arī „Stara" redakcijā ir vērsušies iedzīvotāji, paužot uztraukumu par straujo tarifa kāpumu.

Vēlas pacelt no Ls 4 uz Ls 11

Pašreizējais tarifs tika apstiprināts 2006. gadā, un šajos gados būtiski ir augušas atkritumu transportēšanas un savākšanas izmaksas. Mainījusies arī atkritumu noglabāšanas izmaksu noteikšanas kārtība. SIA „Madonas namsaimnieks" pārstāvji, skaidrojot nepieciešamību paaugstināt tarifu, minēja, ka saistībā ar vietējās izgāztuves „Lindes" slēgšanu pagājušā gada 18. jūlijā sadzīves atkritumu noglabāšana ir veicama poligonā „Dziļā vāda", kas atrodas Krustpils novada Mežāres pagastā. Sauso sadzīves atkritumu noglabāšanas tarifu nosaka sabiedrisko pakalpojumu regulators, un tas ar 2012. gada 1. janvāri sastāda 22,6 Ls/t, kas kopā ar dabas resursu nodokli veido 29,60 Ls/t. Šis tarifs salīdzinājumā ar līdz šim spēkā esošo, pārrēķinot uz vienu kubikmetru, ir palielinājies vairākkārt (3,5 reizes – no 1,5 Ls/m3 uz 5,34 Ls/m3).
SIA „Madonas namsaimnieks" nosaka tikai sadzīves atkritumu savākšanas un transportēšanas izmaksas. Pēc uzņēmuma aprēķiniem, savākšanas un transportēšanas tarifam būtu jāpieaug no 4,10 Ls/m3 uz 5,76 Ls/m3. Kopā ar sadzīves atkritumu noglabāšanu Vidusdaugavas SPAAO poligonā kopējais tarifs būtu 11,10 Ls/m3.
Sadzīves atkritumu savākšanas un transportēšanas tarifa palielinājumu SIA „Madonas namsaimnieks" skaidroja ar to, ka laika periodā no 2006. gada pusotru reizi ir pieaugušas degvielas cenas, kā arī 2,2 reizes palielinājusies minimālā alga.
Klientu skaits, vadoties pēc noslēgtajiem līgumiem gan daudzdzīvokļu mājās, gan privātmājās, ir palielinājies 1,8 reizes – no 2475 līgumiem 2006. gadā uz 4430 līgumiem 2011. gadā.
Tarifa aprēķinā sadzīves atkritumu savākšanā un transportēšanā administrācijas izmaksas ir aprēķinātas 40%, bet darbnīcu izmaksas ir aprēķinātas 53% apmērā no kopējām izmaksām. Uzņēmumam ir divas galvenās saimnieciskās darbības pamatnozares, un tās ir namīpašumu apsaimniekošana un sadzīves atkritumu apsaimniekošana. Kopējie neto ieņēmumi 2011. gada 10 mēnešos šajās nozarēs sastāda Ls 351 281, no kuriem Ls 184 409 (53%) – atkritumu saimniecība un Ls 166 872 (47%) – namu apsaimniekošana, atbilstoši minētajam īpatsvaram ir veikta izmaksu proporcija.
Jāpiebilst, ka SIA „Madonas namsaimnieks" Madonas novadā sadzīves atkritumus izved Madonas pilsētā un Lazdonas, Ļaudonas, Aronas, Sarkaņu, Mētrienas un Vestienas pagastā, bet ar 2012. gada februāri apkalpos arī Barkavas pagastu.

Izmaksas uzskata par nepamatotām

Lieki teikt, ka tik dramatisku tarifa lēcienu pašvaldības dome nevarēja pieņemt bez diskusijas sēdē. Jautājums tika skatīts divās domes sēdēs, kā arī komiteju sēdēs un īpaši šī jautājuma apspriešanai izveidotās darba grupas sanāksmēs, kurās piedalījās gan deputāti, gan uzņēmuma pārstāvji, gan Madonas iedzīvotāji. Diskusiju gaisotne lielākoties bija nokaitēta, jo deputāti un iedzīvotāju pārstāvji apšaubīja gan SIA „Madonas namsaimnieks" aprēķinu atbilstību reālajai situācijai, gan daudzu izmaksu racionālu nepieciešamību.
Deputāts Andris Sakne, salīdzinot divu atkritumu savākšanas mašīnu savākto, transportēto un noglabāto atkritumu daudzumu, atzina, ka uzņēmuma aprēķini nav objektīvi un nevar kalpot par pamatu, lai dome lemtu par tarifa palielināšanu. Viņa kolēģis Valentīns Rakstiņš bija vēl kategoriskāks un apgalvoja, ka vismaz 50% no aprēķiniem ir pierakstījums.
– Varu to apgalvot ar pilnu atbildību. Vakar iepazinos ar uzņēmuma iesniegto maršrutu un braucienu sarakstu par pagājušā gada augustu. Tas, ko pats varēju kontrolēt, ir tas, cik reižu pie manas mājas tiek iekrauti atkritumu konteineri. Pēc augusta datiem sanāk, ka augustā tie tika iekrauti 26 reizes – vienā dienā pat divas reizes, taču pēc paša novērotā varu teikt, ka tās bija tikai 13 reizes. Ne visi konteineri arī bija pilni. Tās nav vienīgās pretenzijas. Absurda ir situācija, ka uz 26 nobrauktiem kilometriem tiek patērēti 42 litri degvielas, kā tas atspoguļots viena šofera degvielas norakstījumā, – uzmanību uz, viņaprāt, satraucošiem faktiem vērsa Valentīns Rakstiņš.
Viņš arī pauda neizpratni, kādēļ uz divām atkritumu savākšanas mašīnām, kuras apkalpo seši darbinieki, ir nepieciešama 12 cilvēku liela administrācija.
Pret tarifu paaugstināšanu iebilda arī uz sēdi atnākušie Madonas pilsētas iedzīvotāji. Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības valdes priekšsēdētāja Jeuženija Adamoviča uzsvēra, ka SIA „Madonas namsaimnieks" paaugstinātais tarifs, kas būtu aptuveni Ls 1,80 uz vienu cilvēku, daudziem ir pārāk liels slogs.
– Ja izdevumu pieaugums būtu pamatots, tad arī mums būtu mazāk iebilžu, taču ir redzams, ka izdevumi ir uzpūsti un arī uzņēmuma administrācija pārāk liela, tādēļ uzlikt to visu uz iedzīvotāju pleciem nav godīgi, – norādīja Jeuženija Adamoviča.

Meklē kompromisu

Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Lungevičs sēdē piedāvāja pagaidu risinājumu, kas vismaz kādu laiku atvieglotu uzņēmuma darbību un vienlaikus neradītu papildu sarežģījumus pakalpojuma ņēmējiem.
– Situācija šobrīd ir tāda, ka uzņēmums strādā ar zaudējumiem, un visi piekrīt, ka tarifs ir jāpaaugstina, taču jautājums ir – cik daudz? Tarifu veido divas daļas – atkritumu noglabāšana un savākšana. Par savākšanu mēs vēl varam gari un plaši diskutēt, un uzņēmuma uzdevums ir mums ar skaitļiem pierādīt, kādi ir tā faktiskie izdevumi un cik tie ir pamatoti. Taču kaut kas šajā sadaļā ir jānolemj, jo tie ir nenoraidāmi izdevumi. Es aicinu pagaidām apstiprināt esošo 2006. gada tarifu 4,10 Ls/m3. Otra ir atkritumu noglabāšanas sadaļa. Tajā mums ir diskusija par to, cik faktiski tonnu aiziet uz poligonu, kā tās tiek rēķinātas kubikmetros. Tarifs tiks piemērots ar februāri. Janvārī tiks fiksēts tas, cik tonnu „Namsaimnieks" aizvedīs uz „Dziļo vādu" noglabāšanai. Būs arī zināms, cik kubikmetru atkritumu ir savākts. Zinot to, ka vienas tonnas noglabāšana maksā 29 latus, kubus izdalot uz tonnām, iegūsim viena kubikmetra cenu, un šī cena, kas būs noteikta pēc faktiskā atkritumu daudzuma, kāds poligonā noglabāts, atspoguļosies nākamā mēneša rēķinā, ko saņems iedzīvotāji, – ar priekšlikumu atstāt iepriekšējo sadzīves atkritumu savākšanas tarifu klajā nāca Agris Lungevičs.
Šādam pagaidu risinājumam piekrita arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters.
– Par savākšanas tarifu mēs šodien noteikti nevaram vienoties, tādēļ tas varētu palikt iepriekšējais, taču būtu jāapstiprina arī noglabāšanas cena, ko mēs nespējam ietekmēt, jo to ir noteicis regulators un Vidusdaugavas SPAAO. Šajā gadījumā varētu darboties jau minētais priekšlikums, ka noglabātais daudzums netiek izteikts kubos, bet gan tonnās, par kurām poligons arī izraksta rēķinus. Katru mēnesi viena kuba svars atšķirsies, tādēļ šis skaitlis būs mainīgs. Viens kubs polietilēna maisiņu vai PET pudeļu sver mazāk nekā smilts. Turpmāk es aicinātu uzņēmumu maksimāli iesaistīties tarifa apspriešanā, jo šobrīd deputātiem un iedzīvotājiem ir vēl daudz neskaidru jautājumu un pārmetumu. Tarifam ir jābūt tādam, lai uzņēmums var segt savus izdevumus, bet iedzīvotājiem nav nekas lieki jāpiemaksā. Jāsniedz priekšlikumi par to, kā racionāli organizēt atkritumu savākšanu. Šī stīvēšanās jāizbeidz un uzņēmumam skaidri un saprotami jāspēj pierādīt izmaksu nepieciešamību, lai arī domes deputāti var pieņemt pārdomātu lēmumu. Droši vien, ja vēlamies visobjektīvāk panākt precīzu uzskaiti, mums būtu no kubikmetriem jāatsakās un iedzīvotājiem rēķins jāpiestāda par tonnām, ko var precīzi nosvērt un noglabāt poligonā. Šis cipars par tonnu tad būs lielāks par to, kāds šobrīd ir jāmaksā par kubu, taču tas vienlaikus būs daudz precīzāks, un neviens nevarēs pārmest, ka atkritumu savākšanas mašīnā tiek iebērti tukši vai pustukši konteineri, reģistrējot tos kā pilnus, – ierosinājumu atbalstīja Andrejs Ceļapīters.
Arī pārējie deputāti lielākoties atbalstīja šo pagaidu risinājumu, dodot uzņēmumam vēl mēnesi laika līdz nākamajai domes sēdei, lai tas pamatoti pierādītu savas izdevumu pozīcijas, turpinātu meklēt iekšējās rezerves un sniegtu priekšlikumus par turpmāku atkritumu savākšanas sistēmas uzlabošanu.

Mēnesis atelpai vai smagam darbam?

Pēc vairāk nekā stundu ilgušām debatēm, kuru laikā neiztika bez asumiem, draudiem ar tiesībsargājošajām iestādēm un diemžēl arī personiskiem apvainojumiem, deputāti nonāca pie kopsaucēja divos jautājumos un nolēma, ka maksa par viena savākto sauso sadzīves atkritumu kubikmetra apglabāšanu SIA „Madonas namsaimnieks" apkalpes zonā Madonas novada teritorijā tiek noteikta par iepriekšējo mēnesi, dalot poligonā nodoto atkritumu apjomu tonnās ar savākto sauso atkritumu apjomu kubikmetros un reizinot ar Sabiedrisko pakalpojumu regulatora apstiprināto atkritumu apglabāšanas tarifu Ls 29,60 (ieskaitot dabas resursu nodokli) bez PVN summas, savukārt atkritumu savākšanas tarifs paliek līdzšinējā apjomā – Ls 4,10 (bez PVN summas) – līdz nākamajam Madonas novada pašvaldības domes sēdes lēmumam.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS


OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px