Madonas lauksaimnieku apvienības un lauku attīstības speciālistu sanāksmē Valsts Lauku tīkla pasākuma „Nozaru ekspertu ziņojumi" ietvaros notika diskusija par situāciju piena nozarē un tās attīstības iespējām.
Kā pastāstīja Madonas lauksaimnieku apvienības vadītāja Līga Milkeviča, diskusijā pārsvarā piedalījās mazāka lieluma piena lopkopības saimniecību (tur 10-30 govju) pārstāvji. Galvenais uzsvars tika likts uz apgrozāmo līdzekļu nepietiekamību. Pārrunāja arī tendenci, ka saimniecībās strādā vecāka gadagājuma cilvēki, bet jaunatne nevēlas palikt laukos. – Nepieciešams atjaunot atbalsta programmu „Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem", lai tikai būtu, kam pārņemt vecāku saimniecības. Fakts ir arī tāds, ka saimniecības ne sevišķi atbalsta kooperāciju, jo, lai apvienotos, ir nepieciešams uzticams vadītājs. Iespaido arī neliels saražotās produkcijas daudzums, kvalitāte un arī attālumi no saimniecības uz saimniecību, kas ietekmē produkcijas cenu. Nelielās saimniecības arī nevar un neriskē piedalīties dažādos projektos. Palielināt lopu skaitu nav iespējams, jo trūkst līdzekļu zemes iegādei, tāpat arī jaunu objektu celtniecībai. Varbūt varētu subsidēt zemes iegādi un zemākus banku procentus mazajām saimniecībām ar noteiktu naudas apgrozījumu, – rosināts pievienot ziņojumam.
Autore: IVETA ŠMUGĀ