11. Saeimas vēlēšanās pirmoreiz vēlēšanu iecirkņos vēlēšanu dienā bija noteikts dažāds darba laiks. Viedokli, vai turpmāk vēlētājiem iespēja balsot līdz pulksten 22 būtu jādod visos iecirkņos, kā arī dažas dienas pirms tām, lūdzu izteikt 11. Saeimas vēlēšanu novērotāju no „Vienotības" Jeuženiju Adamoviču un Cesvaines novada Kraukļu vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāju Aivaru Šķēlu.
Nav saprotami
– Man tas nav saprotami, kāpēc tika izdarīts šāds izņēmums. Vēlēšanu dienā iecirkņiem līdz šim vienmēr ir bijis vienāds darba laiks. Tas vispār ir kaut kāds fenomens, ja pēkšņi tik īsā laikā pirms vēlēšanām tiek pieņemts lēmums par darba laika pagarināšanu atsevišķos vēlēšanu iecirkņos. Turklāt tas tiek darīts pēc vienas grupas ierosinājuma, tikai tāpēc, ka aptuveni 70 cilvēku ticības apsvērumu dēļ līdz pulksten 20 nevar paspēt piedalīties vēlēšanās, – neizpratni pauž Jeuženija Adamoviča. – Neesmu dzirdējusi, ka tā notiek vēl kaut kur citur pasaulē. Taču principā līdz pulksten 22 varētu būt atvērti visi iecirkņi valstī, ņemot vērā, ka daļa cilvēku strādā un ne visi darba devējiem uzdrošinās prasīt dot viņiem iespēju nobalsot. Slēgt iecirkņus pulksten 20, manuprāt, ir nedaudz par agru. Esmu vienīgi pret to, ka izņēmumi tiek pieļauti, ņemot vērā tikai vienas iedzīvotāju grupas intereses. Tad jau drīzāk jādomā par to, lai nodrošinātu iespēju izdarīt savu izvēli tiem vēlētājiem, kas vēlēšanu dienā neatrodas Latvijā, ņemot vērā salīdzinoši nelielo vēlēšanu iecirkņu skaitu ārvalstīs.
Risinājums var būt dažāds
– Kā esmu novērojis iepriekšējos gados, vēlētāju aktivitāte, tuvojoties iecirkņu slēgšanas laikam, parasti mazinās. Protams, ir vēlētāji, kas vienmēr vēlēt nāk, kā saka, pēdējā brīdī, taču viņi nobalsos tik un tā, un tas nav atkarīgs no tā, vai vēlēšanu iecirknis strādā līdz pulksten 20 vai 22. Cits jautājums, vai to izdarīs cilvēki, kam vēlēšanu dienā jāstrādā, – atzīst Aivars Šķēls. – Labs risinājums tam, lai arī šie vēlētāji savu izvēli varētu izdarīt bez problēmām, bija pagarinātā darba laika noteikšana lielākajos vēlēšanu iecirkņos. Jādomā par to, lai bez sarežģījumiem varētu nobalsot arī tie vēlētāji, kas vēlēšanu dienā neatrodas Latvijā, jo ne jau katrs ir tik uzņēmīgs un ne katram ir tāda iespēja meklēt un atrast tuvāko vēlēšanu iecirkni ārvalstīs. Tādā gadījumā vienīgi grūti būs prognozēt, cik daudz vēlētāju gribēs izmantot šo iespēju nobalsot jau pirms vēlēšanām un cik vēlēšanu komisiju locekļiem jāstrādā, lai neveidotos sastrēgumi. Ja tomēr izšķiras par šādu risinājumu, prātīgāk būtu atļaut balsošanu pirms vēlēšanām ne visos, bet atsevišķos iecirkņos, līdzīgi, kā šajās vēlēšanās tika noteikts pagarinātais darba laiks.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA