Latviju nereti sauc par stārķu zemi, bet stārķis bieži vien tiek zīmēts, atnesot knābī mazuli. Vēl jau stārķu pie mums ir daudz, un, ja tie ģimenēm dotu stimulu izaudzināt vairāk bērnu, tad nebūtu jāuztraucas, ka tauta iet mazumā.
Tuvojas skolas laiks, un daudzas mazās skolas būs laimīgas, nokomplektējušas 1. klasi. Ja bērnu sākumskolā ir maz, izeja ir izveidot apvienotās klases, bet reti kam patīk tāds „kokteilis". Daudzviet laukos pārsvarā dzīvo pensionāri, kam bērni devušies uz pilsētām, strādā arī ārzemēs. Valstī sarucis iedzīvotāju skaits, demogrāfiskie rādītāji nav optimistiski. Nogrimusi arī simboliskā laiva (TP logo), kurā sēž māte, tēvs un vismaz trīs bērni. Daudzbērnu ģimenēm klājas grūti, ja vecākiem tik vien sanāk, kā nopelnīt minimālo algu.
Līdz 11. Saeimas vēlēšanām 17. septembrī atlicis mazāk kā mēnesis, un partijas nu aizdomājušās arī par tautas izdzīvošanas jautājumiem. Beidzot arī valstsvīri sakās sapratuši, ka nākotne ir valstij, kurā paaudze nomaina paaudzi, un, ja ģimenēs nedzims bērni, tad arī tauta pamazām iznīks. Arī latviešu skaistās meitenes, aizbraucot uz ārzemēm, mēdz sastapt tur savu mīlestību, apprecas ar cittautībniekiem, un bērni jau runā turienes mēlē, uz Latviju atbrauc vien ciemos.
Ministru prezidents Valdis Dombrovskis vada Demogrāfisko lietu padomi, un tā izvirzījusi prioritātes, kā uzlabot demogrāfisko situāciju Latvijā. Dažas no tām – ģimenes valsts pabalstu saglabāšana, kaut to pašu 8 latu līmenī bērnam, vietu nodrošināšana bērnudārzā. Ir izskanējis arī priekšlikums jau ar nākamo gadu daudzbērnu ģimenēm piemērot nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. Kamēr mātes mājās audzina bērnus, pelnītājs ir viens – tēvs, bet ir arī nepilnās ģimenes, kur materiālā situācija ir ļoti saspringta.
Šonedēļ, atceroties Latvijas vēsturi pirms 20 gadiem, pieminam vēl kādu notikumu –
augusta puča izgāšanos un Baltijas valstu faktiskās neatkarības nosargāšanu. Pirms 20 gadiem – 1991. gada 19. augustā, dažus mēnešus pirms PSRS oficiālā gala – komunisti sarīkoja apvērsumu. Augusta pučs, tanki, omonieši bija drauds Latvijas neatkarībai. Joprojām neaizmirstamas izjūtas – kas ar mums notiks, ja atgriezīsies vecais režīms. Par laimi – nebija lemts, un Baltijas valstu neatkarību progresīvie spēki nosargāja – 21. augustā negaisa mākonis jau bija aizgaiņāts. Vai protam novērtēt?
Autore: IVETA ŠMUGĀ