No 2. līdz 6. augustam Latviešu mūzikas svētki nu jau 14. reizi bagātinās koncertdzīvi Madonā. Šajos svētkos ar priekšnesumiem piedalīsies gan bērni no mūzikas skolu jaunākajām klasēm, gan mūzikas vidusskolu audzēkņi un mūzikas akadēmijas studenti, gan populāri skatuves mākslinieki un mūzikas vecmeistari.
Visi koncerti notiks Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas Laimas zālē. Pirmais koncerts notiks otrdien, 2. augustā, pulksten 18. Koncertu atklās Roberta Kumsāre (Rīgas Doma Kora skolas 1. klase). Viņas dziesmas būs velte vectētiņam 69. dzimšanas dienā. Koncertā piedalīsies arī Robertas dziedāšanas skolotāja Igeta Gaiķe un Nacionālās Operas solists Jānis Apeinis, pie klavierēm Rihards Plešanovs (Rihardam atbildīgi pianista un koncertmeistara pienākumi gaidīs arī 3. augusta un 4. augusta koncertos).
Tad vārds tiks dots skolotājas Ivetas Graubiņas jaunajiem vijolniekiem un čellistiem, bet bērnu priekšnesumu virsotni rādīs skolotājas Velgas Sovinas audzēknis Ričards Gurskis, atskaņojot Andra Riekstiņa vijoļkoncertu kopā ar skolotāju kameransambli. Pirmo koncertu noslēgs Andra Riekstiņa stīgu kvarteta priekšnesumi.
3. augustā, pulksten 18 notiks otrais koncerts. Pētera Vaska grāmatu čellam lasīs orķestra „Simfonieta” viens no galvenajiem mūziķiem Kārlis Klotiņš. Tad — Maijas Einfeldes „Trio”. A. Ahmetžanovas “Jaunā mūzika” aizpildīs jau zināmu autoru kamermūzikas devumu. Jaunā komponiste Santa Zaķe steidz pabeigt savu klavieru kvartetu. To no vēl „slapjām” notīm pirmatskaņojumā izpildīs pašreiz spožākie jaunie latviešu izpildītājmākslinieki. Koncerta noslēgumā ar klavieru solo programmu izvērsīsies Rihards Plešanovs, kas šogad vairāk studējis ārzemēs nekā Latvijā, mācījies no Rietumu pianistiem un arī viņus bagātinājis ar jaunatklājumiem latviešu mūzikā.
Trešdien, 3. augustā, pulksten 21 nakts koncerts — Imanta Zemzara autorkoncerts. Ar Imantu Zemzari dzīve mani saveda kopā konservatorijas pēdējā gadā, kad pasūtīju viņam vīru kora dziesmu „Vairogi” ar Ļūdēna dzeju. Dziesma bija iecerēta Vispārējo dziesmu svētku simtgadei, bet latviskā patriotisma apspiedējiem šo dziesmu izdevās atturēt no dziesmu svētkiem 25 gadus, un tikai tad diriģenti paši to iebalsoja repertuārā.
Būdams dārziņiskās koncertrecenzijas—esejas pārstāvis, Imants Zemzaris nenogurdams ir popularizējis latviešu autorus savos rakstos. Visā manā Madonas darbības laikā I. Zemzaris ir daudzkārt uzstājies, izpildot gan aizmirstus J. Ivanova, V. Dārziņa, E. Melngaiļa, gan savus skaņdarbus.
Pēdējais I. Zemzara lielākas formas skaņdarbs „Rasas koncerts vijolei” diriģenta Valda Tomsona vadībā pirmatskaņojumā izskanēja pirms pāris gadiem, solo partiju spēlējot Rasai Kumsārei. 14. Latviešu mūzikas svētku nakts koncerts ar I. Zemzara mūziku atkal būs notikums Madonas mūzikas draugiem.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 30.07.2011.
Autors: ARTIS KUMSĀRS