Ticiet vai ne, bet jau pirms Jāņiem nogatavojušās pirmās meža zemenes. To veicināja jūnija sausais, karstais laiks, un saulainajās vietās meža izcirtumos ogas šo stimulu ir sajutušas.
Madonas tirgotava ir kā barometrs, kurš parāda, kas dabā jau ir uzziedējis, nogatavojies, ienācies. Arī pirmās meža zemenītes ieraudzījām te.
Vaicāta par to, kā šogad izskatās ar meža ogu ražu, Daina Seikstule vērtēja: – Zemenītes ziedēja skaisti, bet karstumā ziedi nozied un nokalst. Varbūt ēnainākajās vietās ogas būs, bet saulē – viss izkalst. Ja sausums turpināsies, ogas izcirtumos sakaltīs. Tādā sausumā arī mellenes būs sīkas, bet sēnes diez vai sagaidīsim. Arī dārza zemenes ir jālaista, ja grib ēst ogas.
Dzidra Širve stāstīja, ka pagājušajā gadā pirmās meža zemenes salasījusi 8. jūnijā, arī šogad ogas ir nogatavojušās agri. – Ogu laiks nav sācies par agru, un beidzamajos gados pirmās zemenes vienmēr ir nogaršotas jūnija sākumā. Kā būs ar pārējām meža ogām, vēl grūti spriest. Mellenes ziedēja, bet vai būs raža, to redzēsim. Pašlaik zied brūklenes, un jācer, ka kāda oga jau būs. Tomēr ieilgušais sausums paveic savu postošo darbu arī mežā.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
OĻĢERTA SKUJAS foto