Trešdien, 8. jūnijā, uz pirmo sēdi sanāca jaunizveidotās Ceļu padomes locekļi, paužot atbalstu satiksmes ministra Ulda Auguļa rosinājumam atjaunot Autoceļu fondu, kas tika likvidēts pirms septiņiem gadiem. Viedokli, kā vērtē šādu satiksmes ministra iniciatīvu, lūdzu izteikt Madonas novada Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aigaru Šķēlu un Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Dzenovski.
Ceļiem naudas nepietiek
– Man ir grūti komentēt šo jautājumu, formulēt savu pozīciju un salīdzināt iespējas, kādas ceļu remontā un rekonstrukcijā bija tad, kad pastāvēja ceļu fonds, ar tagadējo situāciju. Kad sāku strādāt pašvaldībā, ceļu fonda vairs nebija. Taču, kā stāsta pieredzējušākie kolēģi, tad, kad pastāvēja ceļu fonds, ceļu remontam un rekonstrukcijai naudas bija vairāk un darbus varēja plānot arī ilgtermiņā, – uzsver Aigars Šķēls. – Arī tā saucamajos treknajos gados vienubrīd likās, ka situācija ceļu uzturēšanā pakāpeniski uzlabojas. Tad katru gadu vismaz varēja atjaunot arī kādu kilometru ceļa seguma, bet patlaban ceļu uzturēšanai atvēlētie līdzekļi ir gandrīz vai zem izdzīvošanas minimuma. Katrā ziņā tādas naudas, lai atjaunotu ceļu greiderējamo slāni, tos asfaltētu utt., nav – tik vien ir, lai ziemā ceļus iztīrītu un vasarā pāris reižu noplanētu.
Vajag atjaunot
– Protams, ceļu fondu vajag atjaunot, kā arī jāvienojas, cik liela daļa no akcīzes nodokļa būtu jānovirza autoceļu remontam, rekonstrukcijai vai jaunu ceļa posmu izbūvei. Šāds finansēšanas modelis ļautu labāk plānot darbus vairākiem gadiem, bet pagaidām jāiztiek ar to, kas tiek budžetā paredzēts, – atzīst Andris Dzenovskis.
– Kad pastāvēja ceļu fonds, tika izstrādāta ceļu atjaunošanas programma ilgtermiņā. Bija lielāka skaidrība, līdz ar to ceļu rekonstrukcijai varēja ņemt kredītus, zinot, ka to atdošanai ceļu fondā līdzekļi būs. Ceļu fondu ir iespējams atjaunot ļoti ātri – par to tikai ir jāvienojas valdībai un Saeimai jāpieņem lēmums. Taču pagaidām tas netiek darīts, jo budžetā trūkst naudas, bet diez vai ir pareizi saglabāt līdzšinējo kārtību un caurumus budžetā turpināt lāpīt uz ceļu remontu rēķina. Cietēji jau esam visi, bet jo sevišķi autobraucēji, kam jābrauc pa sliktiem ceļiem. Ceļu fonda atjaunošana varētu būt viena no politisko partiju platformām, gatavojoties iespējamām Saeimas ārkārtas vēlēšanām. Lai V. Zatlers dibina jaunu partiju un atjauno arī ceļu fondu vai arī –
Saeima šādu lēmumu varētu pieņemt vēl līdz rudenim.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA