Aizvakar, 2. jūnijā, Saeima aizklātā balsošanā otrajā vēlēšanu kārtā ar 53 balsīm „par" par Valsts prezidentu ievēlēja deputātu, eksbaņķieri Andri Bērziņu (44 deputāti bija pret viņu). Savukārt par otru kandidātu, pašreizējo prezidentu Valdi Zatleru balsoja 41 tautas kalps, bet pret – 56 parlamentārieši. Pret abiem kandidātiem balsoja trīs. Nederīgas bija divas vēlēšanu zīmes. Kā vērtē vēlēšanu rezultātus, to vakar vaicāju Aronas un Mārcienas pagasta pārvalžu vadītājiem – Andrejam Piekalnam un Inārai Mālniecei.
Visu rādīs darbi
– Es īstenībā pēc visiem iepriekšējiem notikumiem, tajā skaitā Valda Zatlera paziņojuma par Saeimas atlaišanu, tādu rezultātu arī biju gaidījis. Vēl varēja būt variants, ka neievēlē nedz Zatleru, nedz Bērziņu un tiek meklēts jauns kandidāts, – atzīst Andrejs Piekalns. – Par jauno prezidentu galīgi nevaru neko spriest – vieni min vienus faktus, citi atkal citus, bet to, kāda būs viņa īstā nostāja, jau parādīs viņa darbi. Dzīvosim, redzēsim. Es domāju, ka Valda Zatlera ierosinājumu atlaist Saeimu viņš neatsauks, jo tad tiešām sāktos protesti un mītiņi, un, manuprāt, ka jaunievēlētais prezidents neies pret tautu. Referendums noteikti būs un arī jaunas Saeimas vēlēšanas. Tāpat gribētos ticēt, ka Andris Bērziņš ņems vērā sava priekšgājēja Valda Zatlera soļus pretī demokrātijai un pie tā pieturēsies.
Zemāk par grīdlīsti
– Es ceturtdien kārtējo reizi pārliecinājos, ka naudas vara tik mazā valstiņā, ar tik maz iedzīvotājiem pa 20 gadiem ir padarījusi savu, – ar rūgtumu balsī saka Ināra Mālniece. – Gribējās ticēt, ka ievēlēs tomēr līdzšinējo prezidentu. Es nezinu, kurā valstī vēl morāle un ētika ir nolikta zemāk par grīdlīsti. Varbūt, ka tie ir svešvārdi, varbūt tā ir jābūt un tā ir laikmeta zīme? Es nezinu. Bet varbūt arī kaut kas likumos nav kārtībā, tajā skaitā valsts pamatlikumā, ja Saeimā, dažāda līmeņa vadībā, pašvaldībās bez kādiem ētiskiem pārmetumiem var atrasties cilvēki, pret kuriem ir kriminālprocesi ierosināti, – es te kaut ko tomēr nesaprotu. Un vēl bēdīgāk, ja šie cilvēki lielā mērā var ietekmēt procesus valstī. Ir viena lieta, ko es allaž uzsveru: vēlētājiem ir jāapzinās, ka vajag izglītoties. Diemžēl pietiekami liela elektorāta daļa ir diezgan lieli politikas un ekonomikas analfabēti. Un ar tādiem ir vieglāk manipulēt, tādi ir vieglāk uzpērkami. Cilvēkiem tomēr ir jābūt augstākiem kritērijiem. Šad tad ir jāpaceļ acis no tās siles uz zvaigznēm. Bet situācija ir tāda, kāda tā ir, mēs neko tur nevaram ietekmēt. Gaidīsim un skatīsimies. Un vērtēsim. Gribētos jau cerēt, ka Zatlera iniciatīvu par Saeimas atlaišanu jaunais prezidents neatcels, bet ja tas tā notiks, tad tiešām rodas daudz jautājumu.
Autore: BAIBA MIGLONE