Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Siltumenerģijas patēriņš un izmaksas

Redakcija

Autors • 20.05.2011.

Burtu lielums

Šodien publicējam siltumenerģijas patēriņu Madonas pilsētas dzīvojamajās ēkās un izmaksas šā gada aprīlī. Salīdzinot maksu par kvadrātmetra apsildi savās un citās mājās, iedzīvotājiem jāņem vērā, ka maksu aprīlī ļoti ietekmējis tas, kad tika pārtraukta apkure. Dažas mājas no siltuma padeves tika atslēgtas jau ap 10. aprīli vai pat agrāk, bet citur apkures sezona turpinājās līdz aprīļa beigām.

Jāņem vērā, ka maksu par siltumu ietekmē arī gaisa temperatūra telpās. Kā lēš nozares speciālisti, pazeminot temperatūru telpās par vienu grādu, siltuma izmaksas samazinās par 5-6 procentiem.

Viedokļi par optimālo gaisa temperatūru dzīvokļos atšķiras. Daļa, lai saņemtu mazākus rēķinus, labprātāk dzīvotu pat 16 grādu temperatūrā, taču tā domā ne visi. Šai ziņā iedzīvotāju vidū nav vienprātības, taču iedzīvotāji ir tiesīgi prasīt, lai dzīvojamajās telpās temperatūra būtu vismaz 18 grādu. To paredz MK noteikumi Nr. 534 „Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 231-03 „Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija". 91. punkta 3. apakšpunktā ir teikts, ka gaisa temperatūra zemāka par 18 grādiem apkures periodā pieļaujama pēc saskaņošanas ar telpu īpašnieku vai izmantotāju. Protams, ja dzīvoklī nekas nav veikts siltuma zudumu novēršanai, tai skaitā nav nomainīti logi, dzīvokļa īpašnieks diez vai ir tiesīgs prasīt, lai siltuma režīms visā mājā tiktu regulēts, vadoties pēc temperatūras šādā dzīvoklī.

Attiecībā uz optimālo gaisa temperatūru veselības aprūpes speciālisti pat iesaka, ka dzīvojamajās telpās tai vajadzētu būt 20 grādu, guļamistabā tā varētu būt 16 grādu, bet telpās, kurās mazuļi tiek mazgāti un mainīti autiņi, – no 22 līdz 24 grādiem. Vēlamais gaisa mitrums ir starp 40-60 procentiem.

Plašas iespējas samazināt siltuma patēriņu daudzdzīvokļu mājās paver ēku siltināšana. Otrdien, 24. maijā, Madonas novada pašvaldības domes telpās notiks seminārs par daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovāciju un ERAF līdzfinansējuma 50% un 60% apmērā piesaistes iespējām, kurā vērts piedalīties būtu ne tikai māju apsaimniekotājiem, bet arī māju vecākajiem un valdes locekļiem. Seminārs sāksies pulksten 10, dalībnieku reģistrācija – no pulksten 9.30 līdz 10. Seminārs ir bezmaksas. Plašāka informācija – Madonas novada pašvaldības mājas lapā www.madona.lv.

Tabulu par siltumenerģijas parētiņu lasiet laikrakstā STARS 21.05.2011.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px