Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Iedegums — skaists, bet ne veselīgs

Redakcija

Autors • 06.05.2011.

Iedegums — skaists, bet ne veselīgs
Burtu lielums

Iedeguma kultivēšana, parādot to kā vienu no skaistuma aspektiem, rada nopietnas bažas mediķu aprindās, jo ādas vēzis tiek konstatēts arvien jaunākiem cilvēkiem, jo īpaši sievietēm. Turklāt iedegums nav veselības pazīme, bet gan ādas aizsargreakcija pret ultravioletā starojuma (UVS) radīto bojājumu un laikmeta modes kliedziens. Mūsdienu solāriju pastāvīgie apmeklētāji uzskatāmi par potenciālajiem ādas vēža slimniekiem tuvākajā nākotnē.

– Bērnu un jauniešu āda ir jutīgāka pret UVS nekā pieaugušo, tādēļ, līdz 35 gadu vecumam bieži sauļojoties vai apmeklējot solāriju, risks saslimt ar ādas vēzi dzīves laikā pieaug par 75%, – secinājis dermatologs, Eiromelanomas akcijas Latvijā organizētājs un biedrības „Dermatologi pret ādas vēzi" valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls.

Slimība laikus jāatklāj

Saslimstība ar dažādām ādas vēža formām Latvijā un pasaulē pieaug ātrāk nekā jebkura cita vēža forma, turklāt ar katru gadu palielinās arī mirstība. Pērn Latvijā no šī pamatā ultravioleto staru izraisītā audzēja miruši 118 cilvēki. Savukārt melanoma dažādās tās stadijās 2010. gadā konstatēta vēl 220 pacientiem. No tiem 137 ir sievietes un 83 – vīrieši.
Ādas vēzis ir vienīgā vēža forma, kuru iespējams diagnosticēt ar vienkāršas ādas virsmas apskates palīdzību un to līdz 99% gadījumu likvidēt, ja slimība nav paspējusi jau progresēt. Pēdējos gados ir iespējams izmeklēties ar dermatoskopu –
aparatūru, kas pēc izskata līdzinās fotokamerai, kam virsū ir lupa. Taču, ja ādas vēzis, īpaši melanoma, tiek diagnosticēts vēlu, pastāv ļoti neliela – tikai 15% – iespēja sekmīgai ārstēšanai. Tieši tādēļ ļoti svarīgi vismaz reizi gadā apmeklēt dermatologu, lai veiktu ādas veselības un ādas veidojumu pārbaudi.

Kaitīgais UVS

Ultravioletais starojums ir galvenais riska faktors ādas vēža attīstībai. Pasaules Veselības organizācija ir noteikusi, ka jebkura veida UVS ir kancerogēns un spējīgs ilgtermiņā radīt ādas vēzi. Turklāt laiks, ko cilvēks pavada ultravioletajos staros, atstāj neatgriezeniskas izmaiņas ādā. Šīs izmaiņas krājas, gadiem ejot, un progresē no minimālām līdz smagām. Ilgu laiku UV staru radītās izmaiņas organisms spēj novērst, ar gadiem šīs spējas pavājinās, kā rezultātā iespējama pirmsvēža un vēlāk arī ādas vēža dažādu formu attīstība.
– Kādreiz domāja, ka ar melanomu slimo tikai veci cilvēki, bet tagad ar to saslimst arī pacienti, kam ir tikai 25-30 gadu. Liela daļa melanomu tiek diagnosticētas vēlīnā stadijā, 25% cilvēku melanoma ir 3. vai pat 4. stadijā. Cilvēki nepievērš uzmanību izmaiņām dzimumzīmēs, ādā. Viens faktors tātad ir saules UVS. Otra riska grupa ir solāriju apmeklētāji, sevišķi jaunās meitenes. Solāriji bojā ādas DNS struktūru. Tas, ka pēc vienas sauļošanās nekas nenotiek, nenozīmē, ka nākotnē problēmas neparādīsies. Šī „informācija" uzkrājas, ja ādas bojāšanās notiek atkārtoti. Melanoma var attīstīties arī pēc 5-10 gadiem. Madonas reģionā pagājušajā gadā trim sievietēm tika konstatēta melanoma 2. stadijā, bet šobrīd, par laimi, viņas visas ir veiksmīgi izārstējušās, – pastāstīja Madonas slimnīcas onkoloģe Ija Malkause.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 07.05.2011.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px