Saeimas 37 opozīcijas deputāti iebilst pret parlamenta ceturtdien pieņemto lēmumu saglabāt sociālo pabalstu „griestus" līdz 2014. gada 31. decembrim. Valsts prezidents ir apturējis šī likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem, līdz ar to šādā kārtā apturētais likums nododams tautas nobalsošanai. Viedokli par pieņemtā likuma apturēšanu lūdzām izteikt Madonas novada domes sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāju Vinetu Lamberti un Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aigaru Šķēlu.
Nu nebūs, kas pensijas maksā
– Es domāju, ka tas tomēr nav referenduma ceļā risināms jautājums, jo tie atkal būs papildu izdevumi. Mums tā jau tās naudiņas budžetā ir tik, cik ir. Tas nav risinājums, tāpēc jau mēs esam ievēlējuši tos simt gudros, lai viņi tomēr runā, debatē, vienojas un nonāk pie kaut kāda kopsaucēja, – savu viedokli pauž Vineta Lamberte. – Es klausījos, kādi pabalsti ir Igaunijā, un man tiešām ir žēl, ka mūsu valstī tā pret cilvēkiem izturas. Bet, protams, es neesmu ne ekonomists, ne finanšu ministrs, un man grūti pateikt, kur to naudu meklēt un atrast, taču katrā ziņā tas nedrīkstētu būt uz vienkāršā cilvēka rēķina. Es ikdienā savā darbā dzimtsarakstu nodaļā redzu, kas notiek ar demogrāfisko situāciju. Šonedēļ, tiekoties ar iedzīvotājiem Liezēres pagastā, man ar nožēlu bija jāsaka, ka šajā pagastā šogad diemžēl ir piedzimis tikai viens, bet miruši deviņi… Un līdzīgi ir katrā pašvaldībā. Es baidos par to skaitli, ko mums paziņos pēc tautas skaitīšanas, kas parādīs reālo situāciju par tiem, kuri ir izbraukuši no valsts. Nu nebūs drīz, kas mums tās pensijas maksā.
Jāiestājas aktīvāk
– Esmu par to, lai, piemēram, t. s. māmiņu algas tiktu maksātas pilnā apmērā. Arī maksājot vecāku pabalstus, nebūtu jāskatās uz to, vai tos saņem mazturīgas ģimenes, ģimenes ar vidējiem un salīdzinoši lieliem ienākumiem. Jāņem vērā, ka daudziem līdz maznodrošinātā iedzīvotāja statusam pietrūkst tikai dažu latu, tāpēc nebūtu taisnīgi, ja valsts tiem vairs nemaksātu arī bērnu pabalstus, – uzsver Aigars Šķēls. – „Māmiņu algām" noteiktie „griesti" gan ir diezgan augsti – 350 latu mēnesī, taču, ja ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, tās ierobežot nevajadzētu. Drīzāk būtu jāpalielina periods, no kura tās tiek aprēķināta. Par iespējamo referendumu – aktivitātes katrā ziņā ir vajadzīgas. Latviešu tauta ir ļoti miermīlīga un pacietīga, par savām tiesībām būtu jāiestājas daudz aktīvāk.
Autores: BAIBA MIGLONE,
ŽEŅA KOZLOVA