Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

“Čikāgas piecītis” lūdz palīdzēt

Redakcija

Autors • 08.04.2011.

“Čikāgas piecītis” lūdz palīdzēt
Burtu lielums

Ir cilvēki, kas satikti vien īsu brīdi, bet par kuriem allaž domājam ar sirsnību un mīļumu, tāpat ir vietas un ar tām saistītas izjūtas, kas gadiem, gadu desmitiem paliek atmiņā.

„Čikāgas piecīšiem" šogad skaistas jubilejas gads – 50. No pašiem pirmsākumiem to vadītājs ir Alberts Legzdiņš. 1993. gadā klajā nāca viņa grāmata „Čikāgas piecīšu brīnišķīgie piedzīvojumi". Bet šoreiz atmiņu pavediens un lūgums palīdzēt ved uz vēl senāku laiku, jo, rakstot savu dzīvesstāstu, viņam trūkst kādu ziņu un materiālu, kas saistīti ar mūsu novadu.

Alberta Legzdiņa atmiņu stāsts aizved uz 1940. gadu. Toreiz Rīgas bērni tika sūtīti uz lauku saimniecībām strādāt un iepazīt lauku dzīvi. Alberts atceras, ka kopā ar vecmammu braukuši līdz Ērgļu stacijai un tad pa putekļainu Vidzemes lielceļu uz Viesunēniem. Tur svinēti arī Jāņi, nākuši daudzi līgotāji no kaimiņu mājām. Kādu puskilometru no mājām bijusi upe. Albertam sākumā ar vēl vienu pāris gadu vecāku puisi no Rīgas bijusi uzticēta govju ganīšana. Bet govis, kolīdz atpazinušas pilsētniekus, gājušas, kur pašas gribējušas. Tad nu govju ganīšana uzticēta kādai vecākai ganu meitenei, bet Alberts aiznesis launagu, salasījis nokritušos ābolus vai veicis kādus citus sīkus darbiņus. Viesunēnos tajā vasarā dzīvoja arī Alberta vecmamma, kas bija šuvēja. Alberts domā, ka mājas saimnieks bijis aizsargs, saimniekam, iespējams, bija dēls un vedekla. Jau pagājuši 70 gadu, bet ir saglabājušās jaukas atmiņas par laiku Viesunēnos, tikai… nav palicis prātā, kā šos cilvēkus sauca.

Un tā uz Madonas muzeju no Alberta Legzdiņa ir atceļojusi fotogrāfija ar atskatu 1940. gada vasaras sākumā. Tolaik Bērzaunes pagastā bija trīs mājas ar šādu nosaukumu, ir izskatīti muzeja krājumā esošie materiāli par Viesunēniem. Paldies visiem, kas jau ir centušies palīdzēt – kādreizējo Viesunēnu māju saimnieku pēctečiem, Bērzaunes pagasta pārvaldes un Madonas novada domes darbiniekiem.
Pagaidām nav atpazīti kādreizējie Viesunēnu ļaudis. Bet šie cilvēki ir bijuši, dzīvojuši un atstājuši jaukas atmiņas. Attēlā pirmajā rindā redzama arī Alberta vecmamma Vera Legzdiņš, otrajā rindā uz akmens ir Alberts ar mammu Helēnu Legzdiņš, kas apciemoja dēlu Viesunēnos.

Varbūt, pārskatot vecos fotogrāfiju albumus, kāds atpazīst šos cilvēkus vai var sniegt kādu citu informāciju? (tālr. muzejā 64823138 vai 29120149)

Autore: LAIMDOTA IVANOVA

Foto no Alberta Legzdiņa arhīva

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px