Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Cenšas pielāgoties šābrīža smagajai situācijai, kā var

Redakcija

Autors • 06.04.2011.

Cenšas pielāgoties šābrīža smagajai situācijai, kā var
Burtu lielums

Sociālās problēmas, riska grupas, negaidītas krīzes situācijas un citas grūtības ir pastāvējušas visos laikos, taču krīze, bezdarba līmeņa paaugstināšanās, iedzīvotāju izbraukšana uz ārzemēm ir radījusi papildu darba apjomu ar sociālo darbu saistītajiem darbiniekiem. Arī Ērgļos, kā atzīst Ērgļu novada sociālā dienesta vadītāja Māra Briede, situācija ir līdzīga kā visur Latvijā – iedzīvotāju, kam nepieciešama palīdzība, skaits tikai turpina pieaugt. Devāmies klātienē noskaidrot tendences sociālajā darbā Ērgļu novadā.

Ērgļu novada pašvaldības sociālajā dienestā strādā trīs darbinieces –
tā vadītāja Māra Briede un speciālistes, sociālā darba organizatores Dzidra Riekstiņa un Signe Masaļska, taču darba viņām pārpārēm. Salīdzinot ar 2009. gadu, kad dienestā pēc palīdzī­bas bija vērsušies 1416 klienti, 2010. gadā to skaitrs nedaudz samazinājies – 1335 klienti. Toties ievērojami palielinājās naudas apjoms, kas tika izmaksāts pabalstos, jo ar 2009. gada septembri pieauga garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta apjoms vienai personai un palielinājās izmak­sas laiks no 9 līdz 12 mēnešiem. No jauna noteikts mājokļa pabalsts trūcīga­jām ģimenēm.
Māra Briede informēja, ka šie divi, ar likumu par obligāti izmaksājamiem noteiktie, pabalsti sastāda lielāko sociālā budžeta daļu. Sociālās palīdzības budžets 2009. gadā bija Ls 48 000, 2010. – 65 000, bet šogad plānotais – 48 tūkstoši latu. Līdz šim Ērgļu novada pašvaldība ir centusies saglabāt iespēju trūcīgo ģimeņu bērniem pie­šķirt brīvpusdienas vai brīvu ēdināša­nu bērnudārzā, segt ceļa izdevumus bērniem uz skolu. Vai tā būs arī turpmāk, sociālā dienesta vadītāja nevarēja pateikt.
– Pagājušajā gadā sociālajam dienestam bija atvēlēts liels budžets, šogad tas salīdzinoši ir mazāks. Jāņem vērā, ka šogad beigsies sociālā spilvena nauda – valsts par izmaksātajiem obligātajiem pabalstiem atgriež 50% par GMI un 20% par dzīvokļa pabalstiem. Pagājušajā gadā saņēmām atpakaļ aptuveni 18 tūkstošus latu no valsts. Nesen notikušajā informatīvajā seminārā, ko rīkoja Labklājības ministrija pašvaldību sociālo dienestu vadītājiem, labklājības ministre Ilona Jurševska informēja, ka šogad beigsies sociālā spilvena nauda, tātad nebūs finansējuma ne „simtlatniekiem", ne līdzmaksājumiem pašvaldībai, ne veselības aprūpes atvieglojumiem, kas tomēr līdz šim ir bijis liels atspaids. Medicīna ir ļoti dārga, bet Ērgļos slimnieku ar ielaistām kaitēm ir daudz. Iedzīvotājiem ar ienākumiem zem 120 latiem šobrīd vēl tiek apmaksāta uzturēšanās slimnīcā, arī speciālistu apmeklējums. Šī atbalsta nesniegšana, sākot ar nākamo gadu, domāju, būs spēcīgs sitiens. Pašvaldībām nākamajā gadā būs jādomā par izdzīvošanas minimumu, jo obligāti izmaksājamie pabalsti netiks atcelti, vienīgā atšķirība – tie būs jāfinansē pašvaldībām, – skaidroja Māra Briede.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 07.04.2011.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px