18. martā LLKC rīkotajā seminārā Madonā, lai pārrunātu aktuālo informāciju, ar novadu lauku attīstības speciālistiem tikās Madonas nodaļas vadītāja Astrīda Vilciņa, lauku attīstības speciāliste Anita Briška, Nodarbinātības valsts aģentūras Madonas filiāles vadītājas vietniece Lilita Pavloviča. Tomēr centrālā vieta bija ierādīta Viduslatvijas reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītāja vietnieka Valda Mežsarga stāstījumam par valsts un ES atbalstu lauksaimniecībai un Elektronisko pieteikšanās sistēmu platībmaksājumiem.
Valdis Mežsargs iesāka sarunu ar to, ka šogad kopš 22. marta var pieteikties platību maksājumiem 2011. gadam, izmantojot Lauku atbalsta dienesta Elektroniskās pieteikšanās sistēmu (EPS). Pieteikties platībmaksājumiem varēs līdz 15. maijam, un, lai atvieglotu LAD darbu, visi, kas ir datora lietotāji, aicināti pieteikties ES platību maksājumiem, izmantojot EPS. Viņš gan minēja, ka pagājušajā gadā elektroniski pieteicās tikai ap 6% klientu. Lai veicinātu pieteikumu iesniegšanu elektroniskā formā, viņš kā vienu no stimuliem minēja operatīvāku ES tiešo maksājumu naudas saņemšanas iespēju, kas varētu būt līdz 30. jūnijam.
Lai arī diskusijas nebeidzas par to, ka Latvijā zemnieki saņem vismazāko ES naudas atbalstu, tomēr tā ir nauda, bez kuras būtu grūti iztikt. Tāpēc arī zemes saimnieki piesakās. Provizoriskā vienotā platības maksājuma likme 2011. gadam ir 52 Ls/ha (likmes vērtība atkarīga no tā, cik lielas platības pieteiks).
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 24.03.2011.
Autore: IVETA ŠMUGĀ
ANITAS BRIŠKAS foto