Visas pasakas sākas ar vārdiem „Reiz bija…".
Reiz, nemaz ne tik sen, Madonas slimnīcā bija asins sagatavošanas nodaļa. Ar pastāvīgajiem donoriem, datu bāzi ārkārtas gadījumiem un noteiktām dienām un laikiem, kad var nodot asinis. Tad nāca gadi ar paaugstinātu holesterīna līmeni, optimizācija un reorganizācija. Īsāk sakot, ņēma un nodaļu likvidēja. Lētāk un vienkāršāk ir iebraukt ar pirkstu kalendārā un paziņot pāris dienas iepriekš, ka tur un tur no tikiem līdz tikiem notiks asins pieņemšanas akcija. Bet tas, vai tajā dienā visiem potenciālajiem donoriem būs iespēja ierasties, nevienu neinteresē.
Tagad jauna akcija. Ja esat gatavi vajadzības gadījumā nodot asinis, reģistrējieties „draugiem.lv". Tas, zinot situāciju mūsu valsts veselības aizsardzības sistēmā, droši vien nozīmē to, ka, ja esat guvuši ar lielu asins zudumu saistītu traumu, tad, gaidot neatliekamo medicīnisko palīdzību no tuvākās reģionālās slimnīcas, ieejiet „draugiem.lv", atrodiet tuvākos donorus ar vajadzīgo asins grupu un mēģiniet pierunāt tos pa ceļam doties līdzi. Vēl labāk, ja uz slimnīcu ir iespēja doties pašu spēkiem, jo donori ir jānogādā atpakaļ mājās. Slimnīcai var trūkt benzīna. Un arī tiem, kuri būs pieteikušies nodot asinis, nesāksies „salda dzīve". Nedzert, nepīpēt, ievērot noteiktu diētu. Ja nu kas…
Kāpēc neapmierināja vecā sistēma, to spēs izskaidrot tikai atbildīgie ierēdņi. Man patika labāk.
Autors: ARTIS BARINSKIS