Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Pašvaldībām 80% no iedzīvotāju ienākoma nodokļa.

Redakcija

Autors • 28.09.2007.

Pašvaldībām 80% no iedzīvotāju ienākoma nodokļa.
Burtu lielums

Šonedēļ Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) un valdība vienojušās par jaunu sistēmu iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu pārdalē starp valsti un pašvaldībām – turpmāk valsts kasē nonāks 20% ienākumu, bet pašvaldības saņems 80%. Līdz šim sadalījums bija attiecīgi 79% pašvaldībām un 21% valstij.

Jaunā kārtība pašvaldībām nākamgad dos papildu 10 miljonu latu ieņēmumus. Kā vērtējat šo viena procenta palielinājumu pašvaldību budžetā, vakar vaicāju Ļaudonas un Lazdonas pašvaldību vadītājām Līgai Calmānei un Ligitai Vītoliņai.

Valsts demonstrē savu attieksmi

– Jā, protams, pašvaldības budžets ar to paliks nedaudz lielāks, bet naudas izteiksmē tas nebūs neko daudz. Vienu gan es varu apgalvot, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis ar katru gadu mūsu pašvaldības budžetā ienes arvien lielāku summu, jo acīmredzot arvien vairāk cilvēki atrod sev darbavietas, tās ir labāk atalgotas, līdz ar to arī ienākuma nodoklis ar katru gadu tomēr kļūst lielāks. Gada sākumā Ļaudonas pašvaldības budžetā ienākumi no ienākuma nodokļa bija 189 792 lati, bet es ticu, ka gada beigās šis skaitlis šajā sadaļā būs vēl lielāks. Katrā ziņā viens procents pārāk lielu summu nesastādīs, it īpaši jau ņemot vērā inflācijas pieaugumu, – atzīst Ļaudonas pagasta padomes priekšsēdētāja Līga Calmāne, bet arī piebilst: – Taču jāskatās uz to arī no otras puses, un es priecājos, ka valsts tomēr ir demonstrējusi savu atbalstu pašvaldībām. Lai arī šis skaitlis nav tāds, kādu to bija ieplānojusi Pašvaldību savienība, tomēr valsts ar šo soli ir paudusi attieksmi pašvaldībām par labu.

Ne jau uz pašvaldību rēķina

– Es domāju, ka tas ir samērā maz, ņemot vērā, ka paaugstināsies minimālā alga un neapliekamais minimums. Manuprāt, pašvaldības tas nevar apmierināt, jo LPS prasīja, lai pašvaldībām tiktu pārskaitīti 84,5% iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu, un tas būtu tikai normāli, – savu viedokli pauž Lazdonas pašvaldības vadītāja Ligita Vītoliņa. – Fakts jau gan ir arī tas, ka ienākumi kopumā palielinās, līdz ar to arī pašvaldībās ienāk vairāk līdzekļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, taču – no otras puses – krietni palielinās arī izdevumi, ņemot vērā lielo inflāciju. Tā ka šim procentam ienākuma nodokļa sadalē noteikti vajadzēja būt augstākam pašvaldībām par labu. Ja kaut kādā veidā grib nopietni risināt ar inflāciju saistītos jautājumus, tad ne jau uz iedzīvotāju un pašvaldību rēķina. Es domāju, pašai valdībai un Saeimai vajadzēja sabalansēt savus ieņēmumus un izdevumus. Tas, protams, ir grūti. Vienmēr jau vieglāk risināt valstī radušās problēmas uz to rēķina, kas ir mazāki.

Autore: BAIBA MIGLONE


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px