Vai esat dzirdējuši par lausku, kas aukstās ziemas laikā mēdz par sevi atgādināt? Nupat atkal var sadzirdēt lauska cirtienus.
Šonedēļ gandrīz katru skar aukstais laiks, jo termometra stabiņš naktīs nokritās līdz mīnus 25 un pat vairāk grādu atzīmes. Vietām laukos esot bijis pat mīnus 30 grādu sals. Grūtības piestartēt automašīnas, bērni tādā salā uz skolu var neiet, aizsalst komunikācijas, un vēl lielāka nozīme tiek pievērsta kurināmajam un siltumam. Tomēr, lai kā arī sals kož un lausks sper, beidzot mūs aplaimojusi saule. Esmu gatava pat pieciest aukstumu, ja katra diena ir tik dāsni saules pielieta un mirdzoši balta, ar grezniem "Sniega karaļvalsts" skatiem. Protams, dārzkopjiem nākas uztraukties par to, kas būs izsalis un no jauna stādāms, kā pārziemos augļukoki, rozes un pērn iestādītie košumstādi.
Atceros, kā kāda ārzemju latviete, atgriezusies uz dzīvi Latvijā, reiz konstatēja: "Es taču nezināju, ka te ziemā ir divas svarīgas lietas – malka un kartupeļi. Lauku māju saimniekam tad būs gan ar ko plīti iekurt, gan bez ēdiena nepaliks." Ko darīt pilsētniekam? Var jau likt latviskos kartupeļu ēdienus pretī tendencei kāpt pārtikas cenām, bet mūsu maciņi jūt, kā aizplūst nauda gan pārtikas veikalos, gan rēķinus maksājot. Vēl tikai jāstājas spēkā regulatora apstiprinātajam jaunajam tarifam par elektrību, kad cenas palielināsies vēl vairāk. Ar kartupeļiem vien neizdzīvot. Tāpēc jau arī parādnieku par komunālajiem maksājumiem kļūst arvien vairāk, ka samērs starp ienākumiem un izdevumiem nav adekvāts.
Daudzi ir neizpratnē, kā "Latvenergo" spēja nospēlēt uz jūtām, ka, taupot elektroenerģiju, mājsaimniecības spēs iekļauties limitā un līdz ar to sociālās programmas ietvaros varēs maksāt pa vecam. Kā ir jādzīvo, lai iekļautos 100 kilovatstundās mēnesī? Nedarbināt elektroierīces, neizmantot sadzīves tehniku un izmest veco saldētavu, kas viena pati "apēd" tik daudz?
Šonedēļ par demisiju izšķīrusies iekšlietu ministre Linda Mūrniece. To, ka viņai vajadzēja demisionēt jau pēc Jēkabpils notikumiem, bet tā nenotika, tauta neaizmirst. Tāpēc par vēlmi pamest amatu no 28. februāra var tikai sacīt: "Kam tad vēl bija jānotiek?" Protams, ne jau no viena ministra vien ir atkarīgs, kas notiek karaļvalstī. Tomēr godīga un atbildīga rīcība vienmēr tiek novērtēta.
Autore: IVETA ŠMUGĀ