Pirms pāris nedēļām Madonas novada pašvaldības domes deputāti iepazinās ar informāciju par ideju Madonā būvēt koģenerācijas staciju. Kā zināms, savulaik koģenerācijas stacijas būves jautājums pilsētā radīja plašu rezonansi un guva atspoguļojumu arī vairākās „Stara" publikācijās. Šobrīd koģenerācijas stacijas izbūve, kurā tolaik Madonas pilsētas pašvaldība un tās uzņēmums SIA „Madonas siltums" vienreiz jau atteicās piedalīties, ir aktualizēta atkal.
Kādēļ tā, vaicājām Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Andrejam Ceļapīteram.
– Jautājums ir aktualizējies tādēļ, ka SIA „Madonas bioenerģija" iesniedza ERAF atbalsta saņemšanai projektu, kas gan tika noraidīts un šobrīd notiek tiesvedība, taču paralēli tam uzņēmumam ir piešķirta kvota elektroenerģijas ražošanai. Pēc uzņēmuma aprēķiniem atbilstoši pašreizējai situācijai biznesa plāns ir dzīvotspējīgs arī bez Eiropas struktūrfondu atbalsta. Šo jautājumu apsprieda Madonas novada pašvaldības deputāti. Tika izteikti gan viedokļi, gan vērtējumi, tai skaitā arī bažas par situācijas stabilitāti, taču šī bija tikai pirmā saruna un informācijas uzklausīšana, līdz ar to nekādi lēmumi pieņemti netika, – pastāstīja Andrejs Ceļapīters.
Viņš arī norādīja, ka minētais uzņēmums vienas koģenerācijas stacijas darbu plāno uzsākt jau nākamās apkures sezonas laikā Bērzaunes pagastā.
– Tas būtu labs risinājums Sauleskalna iedzīvotājiem, jo tur katlumājā apkures katli ir nolietojušies un ir jāmaina. Ja ir iespēja iegādāties siltumenerģiju par lētāku cenu no koģenerācijas stacijas, nekā pašiem saražot, tas iedzīvotājiem noteikti ir ieguvums. Koģenerācijas stacijas pamatuzdevums būs apkalpot Sauleskalna ražošanas uzņēmumus, taču stacijas jauda būs pietiekama, lai apsildītu arī ciemata centra iedzīvotāju mājas. Šī jautājuma kontekstā var raudzīties arī uz koģenerācijas stacijas izveidi Madonā, – norādīja Andrejs Ceļapīters, piebilstot, ka vēl ir diezgan daudz nezināmā, piemēram, bažas rada valdības lēmumu ilgtspēja, jo koģenerācijas stacijas projekts tiek plānots uz 10 gadiem.
Madonas koģenerācijas stacijas projekta izvērtējumu ir devusi arī banka un, piekrītot to kreditēt, atzinusi par dzīvotspējīgu.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 27.01.2011.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto