Tūlīt pēc Jaunā gada iestāšanās republikas presē un televīzijā sācis „šūmēties" jautājums par nākamo Valsts prezidentu, kura vēlēšanām jānotiek šovasar. Šis jautājums izvirzījies priekšplānā, tūlīt aiz dabas untumu izraisītās energokrīzes un 2011. gada valsts budžeta konsolidācijas risinājumiem un to sekām.
Šajā sakarībā vispirms atcerēsimies peripetijas, kas bija saistītas ar Valsts prezidenta vēlēšanām 2007. gadā. Toreiz populārais žurnāls „Klubs" piedāvāja savu prezidentu sarakstu, nosaucot iespējamos 18 kandidātus, tajā skaitā 14 vīrus un 4 daiļā dzimuma pārstāves, par katru no viņiem sniedzot īsu raksturojumu. Kandidātu sarakstā bija gan ekspolitiķis Georgs Andrejevs, gan aktīvie politiķi Ivars Godmanis, Sandra Kalniete, Ģirts Valdis Kristovskis, Artis Pabriks, Māris Riekstiņš, arī galvenais baņķieris Ilmārs Rimšēvičs u. c. Vienlaikus gan kā reālākā kandidatūra Valsts prezidenta amatam tika minēts Melnais Zirdziņš.
Un tā arī bija – 2007. gada 22. maijā Aigara Kalvīša valdības koalīcijas partijas Valsts prezidenta amatam nolēma izvirzīt bezpartijisko Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas vadītāju Valdi Zatleru. 31. maijā Saeimā notika prezidenta vēlēšanas, kurām bija izvirzīti divi kandidāti – Valdis Zatlers un „Saskaņas centra" nominētais bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Aivars Endziņš. Par V. Zatleru nobalsoja 58, par A. Endziņu – 39. Valdis Zatlers 8. jūlijā Saeimā svinīgi zvērēja un pārņēma pilnvaras no prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 25.01.2011.
Autors: ĀDOLFS BORBALS