Jaunais gads tūkstošiem mājsaimniecību Latvijā sākās ar īstu pārbaudi. Ikdienā bez daudz kā var iztikt pat ilgstoši, tikai ne bez elektrības. Daudziem vēl nebija aizmirsies pagājušajā vasarā pārdzīvotais, spēcīgās viesuļvētras radīto postījumu dēļ iztiekot bez elektrības pat vairāk nekā nedēļu, kad jau nācās izturēt jaunus pārdzīvojumus, tikai šoreiz elektroapgādes traucējumu vaininieks bija biezais sniegs un elektrības vadu apledojums.
Vēl 6. janvāra rītā no 828 transformatoriem bijušā Madonas rajona teritorijā bija bojāti 37 transformatori un 7 tīklu posmi. Ne velti valdība ceturtdien (kaut lielā mērā novēloti), lemjot par plašiem energoapgādes un satiksmes traucējumiem valstī, ārkārtas situāciju nolēma izsludināt arī visos piecos bijušajā Madonas rajona teritorijā izveidotajos novados.
Kritiska situācija jaunā gada pirmajās dienās izveidojās arī Varakļānu novadā. Elektroapgādes traucējumi dažviet sākās jau ap Ziemassvētkiem (Stirnienes muižā), bet izteikti – aizvadītā gada pēdējās dienās. Savukārt Varakļānu pilsētā elektrība pazuda 1. janvārī, un pilsētas iedzīvotājiem bija jādzīvo tumsā divas dienas, turklāt dažviet, kā, piemēram, Fabrikas ielā, elektrības padeve tika atjaunota tikai ceturtdienas pēcpusdienā. Elektroapgādes traucējumu dēļ tika sabojāts ielu apgaismojums, dažiem izdega ledusskapis, monitori, dekoderi. Tika apsvērta iespēja pagarināt skolēnu brīvdienas Stirnienes pamatskolā, kas bija viena no tām četrām skolām Latvijā, kur dienu pirms mācību sākuma nebija elektrības. Taču, tā kā gaisma skolā parādījās 5. janvāra pēcpusdienā, mācības ceturtdien sākās arī šajā skolā.
Sagaida gaismā
– 30. decembrī mums notika pašvaldības iestāžu darbinieku Jaungada pasākums, un jau tad daļēji pazuda elektrība. Arī vecā gada pēdējā dienā tā pazuda divas stundas pirms pusnakts, taču Jauno gadu sagaidījām gaismā, jo vietējam energospeciālistam to izdevās atjaunot. Aizvadītā gada nogalē pirmoreiz bijām aicinājuši Varakļānu novada ļaudis pulcēties 31. decembrī ap pusnakti laukumā pie kultūras nama, lai kopā sagaidītu Jauno gadu. Iedzīvotāju atsaucība bija liela, uz Jaungada sagaidīšanas pasākumu daudz cilvēku sabrauca no laukiem un pat citiem novadiem. Bija uzstādīts ekrāns, un tiešraidē varējām vērot gan ministru prezidenta Valda Dombrovska, gan Valsts prezidenta Valda Zatlera apsveikumu, – vaicāta par Jaungada pasākumiem un energoapgādes traucējumiem, atzīmēja Varakļānu novada domes priekšsēdētāja Modra Vilkauša.
Sagaidot jauno gadu, klātesošos uzrunāja un veiksmīgu 2011. gadu novada iedzīvotājiem un viesiem novēlēja arī Varakļānu novada domes priekšsēdētāja Modra Vilkauša. Debesīs tika palaistas gaismas laternas, no pašvaldības puses to ar jaunā gada vēlējumiem bija divpadsmit. 15 minūtes pēc pusnakts sākās tradicionālais svētku salūts, bet pēc tam kultūras namā notika svētku balle.
– Laika apstākļi Jaungada naktī bija ļoti labvēlīgi. Bija patīkams laiks, krāšņa izdevās svētku uguņošana, pat skaistāka nekā iepriekšējos gados, kaut gan tā neizmaksāja vairāk. Interesantāks bija arī salūta noslēgums. Gatavošanās svētku uguņošanai jau vairākus gadus notiek deputāta un uzņēmēja Jāņa Ereļa vadībā, aktīvi iesaistoties arī zemessargiem, kuri zina, kādu pirotehniku vislabāk iegādāties. Liels paldies par šādu atsaucību! Pirotehnikas iegāde izmaksāja 730 latu, bet daļu tās iedevām arī Murmastienes pagastam, tā ka pašvaldībai salūts Varakļānu pilsētā neizmaksāja vairāk par 600 latiem. Turklāt arī atsauksmes ir labas. Pie manis pienāca vairāki iedzīvotāji, tai skaitā no Gulbenes, Lubānas, Rīgas, kas bija patīkami pārsteigti, ka tāda kopīga Jaungada sagaidīšana ar uguņošanu, karstu sulas (bērniem) un spēka dzērienu (pieaugušajiem) notiek arī Varakļānos, – uzsvēra Modra Vilkauša.
Problēmas sākās 1. janvārī
Lielākās problēmas Varakļānu novadā sākās 1. janvārī, kad ap desmitiem rītā pazuda elektrība visā pilsētā un tās nebija līdz 2. janvāra pieciem pēcpusdienā. Dažās mājās, tāpat visā Fabrikas ielā tumsā nācās dzīvot līdz pat 5. un 6. janvārim. Dažās ielās darbojās tikai viena fāze. Daļa iedzīvotāju bija lielā neizpratnē, kāpēc, dzīvojot vienā mājā, dažos dzīvokļos elektrība ir, savukārt citos – ne, bet paniku necēla neviens. Iedzīvotāji bija vienoti, pacietīgi piecieta neērtības un centās cits citam palīdzēt.
– Cik izdevās noskaidrot, tik ilgs elektroapgādes pārtraukums Varakļānu pilsētā skaidrojams ar augstsprieguma līnijas posma Rēzekne-Varakļāni bojājumu, kas nebija novērsts vēl 5. janvāra rītā. Elektrība Varakļānu pilsētai 2. janvārī tika atjaunota caur Dekšāri, pieslēdzoties citai līnijai. Šī mums ir arī tāda kā mācība, no kuras jāizdara secinājumi. Vissarežģītākā situācija izveidojās daudzdzīvokļu mājās, kur nebija elektrības un līdz ar to – arī ne ūdens, ne siltuma. Ja šajā situācijā būtu bijis vēl liels sals, sekas varēja būt ļoti nopietnas. Ar ģeneratoru lielākā katlumāja mums gan bija nodrošināta, bet siltumu Varakļānu pilsētai diemžēl piegādā nevis tikai viena, bet vairākas katlumājas. Veidojot šāgada budžetu, paredzēsim līdzekļus arī jaunu ģeneratoru iegādei, lai ar siltumu un ūdeni iedzīvotājus varētu nodrošināt neatkarīgi no tā, ir vai nav elektrība, – akcentēja Modra Vilkauša.
Vaicāta, kā Varakļānu pilsētas iedzīvotāji rīkojas situācijā, kad netiek nodrošināta centralizēta ūdens piegāde, Varakļānu novada pašvaldības vadītāja atklāja, ka daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji izmanto Dekšāres pusē pieejamo ūdens ņemšanas vietu, ko visi dēvē par avotiņu.
– Tā ir saglabājusies vēl no padomju laikiem, kur ūdens nāk no dziļurbuma – 400 m dziļas pazemes. Tur gan 1., gan 2. janvārī veidojās automašīnu rindas. Tiesa, daudzi pēc ūdens uz turieni brauc arī citās dienās, kad ir elektrība un ūdens padeve tiek nodrošināta bez pārtraukumiem, – atzina Modra Vilkauša.
Palīdz attīrīt līnijas
Šajās saspringtajās dienās Varakļānu novada pašvaldība pēc „Latvenergo" lūguma ar sniega tīrāmo tehniku palīdzēja attīrīt līnijas, lai „Latvenergo" speciālisti varētu piekļūt pie transformatoriem un elektrolīniju bojājumu vietām. 2010. gada pēdējā dienā tika saņemts jauns autogreiders, ko vasarā varēs izmantot ceļu remontam, bet ziemā – arī pilsētas galveno ielu un lielāko pagastu ceļu tīrīšanai no sniega.
– Daudzviet uz kokiem ir izveidojies liels apledojums. Ļoti daudz noliekušos koku ar apledojušiem zariem ir gan Varakļānu parkā, gan zaļajā zonā. Tagad daudzi lielu uzmanību pievērš arī jumtu tīrīšanai. Vienā fermā, neizturot sniega smagumu, ielūza jumts. Jāraugās, lai tas nenotiktu vēl kādā ēkā, – uzsvēra Modra Vilkauša.
Vakar, kad valdība jau bija pieņēmusi lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu 40 Latvijas novados, tai skaitā arī Varakļānu novadā, Varakļānu novada domē notika apspriede, lai izvērtētu radītos zaudējumus un to, kas būtu jādara, lai, atkārtojoties līdzīgai situācijai, iedzīvotājiem būtu jāpiedzīvo mazāk neērtību un problēmu, lai daudzdzīvokļu mājas ar siltumu un ūdeni varētu nodrošināt arī tad, kad nav elektrības, un bez sarežģījumiem varētu darboties gan skolas, gan bērnudārzs, gan citas iestādes. Kā atzina Varakļānu novada pašvaldības vadītāja Modra Vilkauša, pagaidām uz lielu valdības atbalstu viņi gan necerot un paļaujoties vien uz pašu spēkiem.
Elektroapgāde visā Varakļānu novada teritorijā tika atjaunota ceturtdien pēcpusdienā.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
OĻĢERTA SKUJAS foto