Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Daudzviet iesācies bez elektrības

Redakcija

Autors • 03.01.2011.

Daudzviet iesācies bez elektrības
Burtu lielums

Elektroapgāde Jaunā gada rītā bija traucēta aptuveni 45-50 tūkstošiem „Latvenergo" klientu, tā pastāstīja uzņēmuma Ārējās komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis. Viņš atklāja, ka situācija Jaungada nakts laikā krietni pasliktinājās visā Latvijā.

– Jaungada naktī sākās putenis, kā rezultātā elektroapgādes traucējumu skaits ir dubultojies – līdz 45-50 tūkstošiem klientu. Traucējumi ir visā Latvijā, – norādīja „Latvenergo" pārstāvis Andris Siksnis. Viņš stāstīja, ka puteņa dēļ vairākās vietās uz elektrolīnijām ir sagāzušies koki un „Latvenergo" brigādēm ir jāstrādā vēl plašākā diapazonā nekā līdz šim. Arī gaisa temperatūra Latvijā ir ļoti atšķirīga, kas apgrūtina darbu.

Bojājumu novēršanā, pēc A. Sikšņa teiktā, strādāja kopumā vairāk nekā simt brigāžu.
– Pagastā daudzviet ir traucēta elektroapgāde – koki ir sagāzušies arī uz elektrolīnijām. Līdz ar to pagastā nav elektrības, ūdens, nedarbojas apkure. Šobrīd (saruna notika pirmdien ap pulksten 11. – Aut.) slēdzam klāt ģeneratoru, lai vismaz ūdenstornis tiktu darbināts un cilvēki tiktu pie ūdens. Viss Jaunkalsnavas ciems šobrīd ir bez ūdens. Šī ir jau trešā diena, kopš Kalsnavas pagastā valda šāda situācija. Jaungada naktī elektrība vēl bija, bet pats Jaunais gads iesākās bez elektrības. Svētdien elektrību pieslēdza pusei ciema, bet katlumāju tāpat nevaram darbināt, jo nav ūdens. Pašvaldības transportam nevaram dabūt degvielu, jo degvielas uzpildes stacija arī nedarbojas – nav taču elektrības. Tā sacīt, esam kā Sūnu ciemā. Visi pašvaldības aģentūras „Kalsnava" darbinieki, kā arī „simtlatnieki" ir iesaistīti darbos. Vieni attīra ciemu no kokiem, otri slēdz klāt ģeneratoru. Koki ir sakrituši visur. Piemēram, svētdien no Jāņukalna līdz Ozolkalnam tika apzāģēti sakritušie koki, bet šodien tur atkal bija sakrituši jauni. Koki lūst vēl joprojām, tāpat arī turpina snigt – koki ir apledojuši un, uzkrītot sniegam, neiztur šo svaru. Svētdien pie lielā ceļa garā posmā darbojās „Latvenergo" brigāde, jo tur bija pārrauti elektrības vadi, – pastāstīja Madonas novada pašvaldības aģentūras „Kalsnava" direktore Ruta Šēnberga.

– Pie elektrības atjaunošanas viņi strādāja arī iepriekš, bet saprotams, ka elektroapgādes traucējumi „Latvenergo" jānovērš viscaur Latvijā, tāpēc visu viņi nemaz nevar vieni paši paspēt. Puse ciema atrodas uz vienas elektrolīnijas – tai vakar elektroapgādi atjaunoja, bet otra puse, uz kuras atrodas arī ūdenstornis, sākot no Draudzības ielas Jaunkalsnavā, slīgst tumsā. Svētdienas vakarā, kad daļēji tika atjaunota elektrība, uz nakti palaidām katlumāju, lai vismaz kaut cik mājās parādītos siltums. Bet šorīt nācās katlus nodzēst, jo nav ūdens. Ja uzlādējam ūdenstorni ar ģeneratora palīdzību, tas var darboties vēl diennakti, – par to, kā ar dabas untumiem cīnās Kalsnavas pagastā, informēja Ruta Šēnberga. Jautāta, kā pagasta iedzīvotāji tiek galā ar neplānotajām grūtībām, viņa atbildēja: – Protams, cilvēki ir satraukti un nervozi, bet skaidrojam, ka ir jāsaprot – šāda situācija radusies dabas apstākļu iespaidā, savukārt mēs darām visu, kas mūsu spēkos, lai problēmas novērstu. Diemžēl elektroapgādi atjaunot mums solīja vien otrdien vai vēl vēlāk.

Darbi turpināsies ilgi

Kalsnavas pagastā, netālu no Kalsnavas spirta rūpnīcas, vakar pie elektrolīnijas attīrīšanas un bojājumu novēršanas strādāja SIA „Aiviekstes energobūvnieks". Brigadieris Rolands Butāns sīkāk skaidroja par veicamajiem darbiem: – Mūsu brigāde Madonas pusē sāka strādāt jau 29. decembrī, bet jau pirms Ziemassvētkiem bija jānovērš bojājumi Jēkabpils pusē. Viesītes pusē situācija ir vēl sliktāka, bet arī Madonas reģionā elektrolīnijas ir diezgan cietušas. Strādājām arī svētku dienās jau no pulksten 8. Lai gan šāda situācija nav patīkama nedz darbiniekiem, nedz bez elektrības palikušajiem iedzīvotājiem, jāsaprot, ka tādi nu tie laikapstākļi šobrīd ir sagadījušies. „Aiviekstes energobūvniekam" ir noslēgts līgums ar AS „Sadales tīkls" par bojājumu novēršanu, tādēļ mūsu darbinieki ir pirmie, kas reaģē uz bojājumiem elektrolīnijās. Brigādē ir 5 cilvēki, šodien strādā 2 brigādes. Tikai pēcpusdienā atbrauca tehnika ar bori no Valmieras (SIA „Vidzemes energoceltnieks") – tas nepieciešams, lai varētu ierakt jaunu elektrības stabu. Iepriekšējo ar visiem vadiem nogāza priede. Darbu pie šī it kā nelielā posmiņa sākām ap pulksten 9 ar vadu, kas vēl palikuši stabos, laišanu lejā. Tad zāģējām kokus, atšķetinājām vadus, visbeidzot cēlām tos atpakaļ augšā. Darbi tika pabeigti ap pulksten 15, kā rezultātā elektrība parādījās Kalsnavas spirta rūpnīcā un ciematā ap to. Tālāk dosimies pa maģistrālo līniju, kas atrodas aiz spirta rūpnīcas. Svētdien viena brigāde sāka darbu no Madonas līdz Bērzaunei, savukārt mēs – no Kalsnavas līdz Aiviekstei. Madonas pusē palīdz Robežsardze ar sniega motocikliem, uz kuriem pārvietojas AS „Sadales tīkls" darbinieki, lai apsekotu, kurās līnijās ir bojājumi. Šobrīd darbi norisinās pie 20 kV elektrolīnijām, bet vēl jau paliek 0,4 kV līnijas, par kuru stāvokli nav pilnīgu ziņu. Domāju, ka strādāts pie lielajām elektrolīnijām tiks gan šajā, gan vēl nākamajā nedēļā. Kopumā, lai novērstu sekas, varētu paiet viss janvāris.

Brigadieris uzsvēra, ka koki lūst no svara, tāpat visus, kas sākuši liekties un var būt bīstami elektrolīnijai, nozāģēt nevar, jo daudzviet tie atrodas privātā teritorijā. Kopumā Rolands Butāns atzina, ka Madonas reģionā koki ap elektrolīnijām pārsvarā ir izzāģēti atbilstoši prasībām, taču pret koku liekšanos un lūšanu tas tāpat nelīdz šādas atkalas gadījumā. Tāpat nevar zināt, kāda situācija veidosies, ja piepildīsies meteorologu prognozes par atkusni, kad sniegs un ledus uz kokiem samirkstot kļūs vēl smagāks.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 04.01.2011.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px