Madonas Valsts ģimnāzijas 12.c klase liecību izsniegšanas dienā svinēja dubultsvētkus – jaunieši varēja būt gandarīti par paveikto pirmajā mācību pusgadā, un kā sveiciens dzimšanas dienā viņiem tika dāvāts dūraiņu pārītis.
Kā radās ideja par tik brīnišķīgu dāvanu un kur tika ņemta šīs idejas izpildītāja, lūdzu pastāstīt 12.c klases audzinātāju Ingu Šneideri.
– Savai audzināmajai klasei parasti cenšos ieteikt oriģinālu dāvanu, ko pasniedzam cits citam dzimšanas dienā, – stāstījumu iesāka Inga.
– Gribas, lai dāvana būtu paliekoša un paliktu piemiņā katram. Iepriekšējai klasei, piemēram, noorganizējām T kreklus ar apdruku „Es no bēčiem", bet man tika krekliņš ar uzdruku „Bēču mamma". Kad parādīju savu T kreklu tagadējai audzināmajai klasei, 12.c klases skolēni atzina, ka viņiem šādu kreklu mājās ir daudz, neko tādu vairs nevēloties. Bijām spiesti domāt citu variantu. Radās ideja par kafijas krūzīti ar klases uzrakstu, bet arī to jauniešiem nekārojās. Vēl bija variants par svecēm, un tad nāca mans priekšlikums par cimdiņiem. Jā, kādam bija ideja par vilnas zeķēm ar ieadītu musturi „12.c", bet, tā kā zeķes ieauj zābakos un tās nav pamanāmas, palikām pie cimdu pāriem. Tuvojās ziema, un visiem tas bija pa prātam.
Īstajā datumā dāvanu jubilāram uzdāvināt nevarējām, tāpēc vienojāmies, ka visa klase, mani ieskaitot, šā gada dzimšanas dienas svinēsim liecību izdošanas reizē. Oktobra sākumā sarunājām vecmāmiņu, kas mūsu pasūtījumu apņēmās īstenot.
Skolotāja atcerējās, ka iesākumā klasē bija izsludināts tāds kā adītāju konkurss, kad tika apzinātas visas vecmāmiņas, kas darbu varētu paveikt. – Padomā bija trīs vecmāmiņas, – atklāja Inga Šneidere.
– Viena no viņām, tādu daudzumu padzirdot, negribēja apņemties un pašsaprotami atkrita, palika divas kandidatūras. Diemžēl Ievas vecmāmiņa saslima, līdz ar to palika tikai viena vecmāmiņa, kas bez ierunām un kurnēšanas uzņēmās veikt lielo darbu. Tā ir Edīte Eglīte, mana audzēkņa Edgara vecmāmiņa no Bērzaunes. Bijām izdomājuši samērā vienkāršu rakstu: melni cimdiņi, kuriem uz plaukstas ar baltu dzīparu ieadīts uzraksts „12.c". Vecmāmiņa, mūsu pasūtījumu saņemot, izdomāja daudz sarežģītāku ornamentu ar gadskaitļiem un skaistiem rakstiem. Viņas piedāvātajam izsmalcinātajam variantam ar prieku piekritām.
Cimdi tika adīti divu mēnešu garumā, turklāt kā jau dzīvē – pa ceļam gadījās arī neliela aizķeršanās.
– Vecmāmiņai gadījās neliela ķibele, – apstiprināja Inga Šneidere. – Viņa bija uzaicināta uz citu mazbērnu Ziemassvētku svinībām Cesvainē, un līdz ar to adīšana nedaudz aizkavējās. Astoņi cimdu pāri netika noadīti, tos skolēni saņems pirmajā skolas dienā pēc brīvlaika – 6. janvārī, kad tiksimies.
Uz jautājumu, vai cimdiņi tiek valkāti vai glabāti jaukai piemiņai, Inga atbildēja: – Norunājām, ka visi tos valkāsim, bet žetonu vakarā, kas mums ir īpašs atskaites punkts, klases priekšnesumā iesaistīsim rakstainos cimdiņus. Tā labāk varēsim parādīt savu kopības izjūtu, kāda ir 12.c klasei.
Ejot vecgadā pa Madonu, skolotāja jau esot pamanījusi meitenes, kas cimdiņus nēsā. – Es pati arī tos velku, – neslēpa Inga. – Cimdi ir ļoti silti, tikai grūti pastūrēt mašīnu, jo uz stūres slīd rokas. Stūrēšanai vadāju līdzi citus cimdus, bet staigāšanai pa lauku izmantoju šos dūraiņus.
Cimdi ir no aitas vilnas, dziju sagādāja Edīte Eglīte – pati to nopirka, piemeklēja rakstus, nāca uz skolu parādīt paraudziņus. Tā kā trim meitenēm plauksta ir mazāka par standartmēru, trīs pārīši tika adīti mazākam izmēram.
Uz jautājumu, kā klase pateicās čaklajai adītājai, skolotāja pastāstīja: – Bija ļoti jauks pasākums, kura laikā ēdām gardu kūku un klausījāmies vecmāmiņas stāstījumā.
Savācām arī simbolisku naudiņu. Pērn tirdziņā pie „Lido" es pati dūrainīšus nopirku par 16 latiem, vecmāmiņa bija ar mieru par pārīti saņemt 3 latus. Tad nu maksājām katrs piecus latus un asinsritei vēl balzamiņu. Parasti liecību izsniegšana ir samērā vienkāršs pasākums, šoreiz mums bija tik daudz darbību ar cimdiem, ka izpalika pat skolotājas uzruna.
Taujāta par klases sekmēm pirmajā pusgadā, audzinātāja atklāja: – Liecības ir labas, klasē ir 8 labinieki, kam liecībā ir tikai 7, 8, 9, 10 balles. Krista Suta pirmo pusgadu beigusi ar atzīmēm 8, 9, 10. Nesekmīgu jauniešu 12.c klasē nav.
Autore: INESE ELSIŅA
Foto no klases arhīva