Vakar pēc renovācijas svinīgi tika atklāta daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Madonā, Raiņa ielā 19a. Tajā ir realizēta kompleksa siltināšanas programma, kuras rezultātā ir nomainīts jumta segums un sakārtota apkures sistēma koplietošanas telpās. Darbi veikti ar SEB bankas finansējumu 78 740 eiro apmērā projekta priekšfinansēšanai un līdzfinansēšanai 50% apmērā ERAF programmas „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi" ietvaros.
Normunds Arama, DzīB „Raiņi" valdes priekšsēdētājs, stāsta: „Esam laimīgi, jo dzīvojam siltā mājā, rēķini liecina, ka par siltumenerģiju jāmaksā par 30% mazāk nekā pērn. Mēs mērķtiecīgi strādājam, lai uzturētu mūsu māju labā tehniskajā un arī estētiskajā stāvoklī, veiksmīgi realizējām nozīmīgu renovācijas projektu. Tā ir laba iespēja uzturēt mājokļus kārtībā, būtiski samazinot izmaksas. Pateicos mūsu partneriem – SEB bankai un SIA „Ductus" – par sadarbību."
„Šo gadu mēs viennozīmīgi varam vērtēt kā veiksmīgu attiecībā uz dzīvojamo māju renovāciju. ES struktūrfondu līdzfinansējuma pieejamība un aizvien pieaugošais informācijas un labo piemēru apjoms noteikti dos pozitīvu stimulu arī citu māju apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem vēl aktīvāk izmantot šo unikālo izdevību veikt energoefektivitātes pasākumus, tādējādi pagarinot savu mājokļu mūžu un ietaupot finanšu resursus. Ceru, ka šī māja kalpos kā pozitīvs piemērs un, ņemot vērā finansējuma pieejamību, iedvesmos arī citus Madonas un visa Vidzemes reģiona daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus uzlabot savus dzīves apstākļus," uzsver SEB bankas renovācijas finansēšanas projektu vadītāja Tatjana Botina-Solomaha.
Dzīvojamās mājas Madonā, Raiņa ielā 19a, renovācija un papildu siltināšana bija nepieciešama, jo mājas tehniskais nolietojums bija sasniedzis jau 40% robežu.
Plānots, ka renovācijas rezultātā siltumenerģijas ietaupījums būs līdz 35%, ko noteikti pamanīs mājas īpašnieki un iedzīvotāji. 24 dzīvokļu dzīvojamā māja Madonā, Raiņa ielā 19a, tika nodota ekspluatācijā 1969. gadā. Renovācijas projekta ietvaros tika veikta ēkas fasādes, pagraba cokola un bēniņu siltināšana, tika nomainīti logi dzīvokļos un koplietošanas telpās, kā arī veikta jumta seguma nomaiņa un sakārtota apkures sistēma koplietošanas telpās. Siltumenerģijas patēriņš pirms renovācijas bija 215 MWh/m2. Plānotais siltumenerģijas ietaupījums pēc renovācijas ir līdz 35%. Mājas renovācijai tika piesaistīts Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums 25 722,51 lata apmērā, bet projekta kopējo kredīta finansējumu 78 740 eiro apmērā nodrošināja SEB banka.
2009. gadā SEB banka nodrošinājusi renovācijas projektu finansēšanu 900 000 latu apmērā. 2010. gadā atbalstīto renovācijas projektu skaits ir dubultojies, un šobrīd renovācijas veikšanai piešķirtais finansējums pārsniedz divus miljonus latu.
Latvijā darbojas Eiropas Reģionālās attīstības fonda programma „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi", kuras ietvaros iedzīvotāji var saņemt 50% vai 60% līdzfinansējumu par energoefektivitātes projekta īstenošanu savās daudzdzīvokļu mājās. Šīs programmas „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi" mērķis ir paaugstināt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitāti, lai nodrošinātu dzīvojamā fonda ilgtspēju un energoresursu efektīvu izmantošanu. Vairāk par programmu lasiet: www.liaa.gov.lv.
Autore: NADEŽDA ŠRUBA,
projekta vadītāja